V září pak má Kristýna Melichová nastoupit na zdravotnickou školu.

A právě třeba studentku Kristýnu by přes léto potřebovali v Černovicích. „Brigádníky sháníme, protože nás živí hlavně svatby, kde jsou lidi potřeba. Teď je ale velký problém někoho sehnat,“ řekl Martin Homolka, provozní ředitel hotelu Resort Mlýn v Černovicích.

Do oslav stého výročí od založení YMCA, křesťanského sdružení mládeže, které působí i na Pelhřimovsku, se mohou zapojit také zájemci z řad veřejnosti.
Sto let křesťanského sdružení mládeže. Na Pelhřimovsku mohou lidé slavit pohybem

Tam mají aktuálně problém sehnat i někoho nastálo. „Jsem z toho úplně nešťastný, protože lidi se do gastronomie úplně nehrnou. Potřebuju kuchaře a číšníka. Hotel mám plný, lidi jsou nadržený, chtějí jezdit a cestovat i po Český republice. Já teď ale nevím, kdo je bude obsluhovat a kdo jim bude vařit,“ posteskl si Martin Homolka.

Podobnou situaci popisuje manažer restaurace v Dělnickém domě v Jihlavě Jan Martinec. „Brigádníky sháníme, těch je stále nedostatek. Teď jsme částečně navázali na dobu před zavřením, nicméně problém s personálem byl i před covidem, takže brigádníky stále nabíráme,“ uvedl Martinec.

Už za tři týdny odstartuje další ročník regionálního multižánrového festivalu Letní Platforma Humpolec.
Humpolecký park Stromovka ožije. Platforma láká na koncerty, divadlo i jídlo

Naopak v pelhřimovském Hotelu Slávie to mají vyřešené. Se stálým přísunem pomocných sil jim totiž pomáhá projekt Gastroakademie, který organizuje Kraj Vysočině. „Díky spolupráci se školami máme brigádníky stabilně. Stačí si jen vybrat. Mezi brigádníky, se kterými už ladíme letošní léto, jsou i studenti z vysokých škol, které jsme si tu vychovali a oni se k nám vrací,“ pochvalovala si spolupráci ředitelka Hotelu Monika Suchánková.

Teď začala škola

Ta ale zároveň poukázala na problém s kuchaři, které potřebují na stálo. „Jinak poptávka po kuchařích je u nás stálá, to je v této době problém. Na to, že je hodně provozů zavřených, je kuchařů stále málo,“ poznamenala Suchánková.

Oční specialistka Věra Kratochvílová své služby nově nabízí v přízemí pavilonu Dětského oddělení Nemocnice Pelhřimov při vstupu z ulice Slovanského bratrství.
O zrak se Pelhřimovským nově postará specialistka Věra Kratochvílová

Studenti mají asi spíše zájem o točení zmrzliny. To potvrzuje i provozovatel několika zmrzlinových stánků nejen na Vysočině. „Na léto brigádníci jsou, protože zájem o točení zmrzliny je,“ řekl Václav Duben.

Nové pomocníky shání ale spíše na tyto dny. „Na nějakých místech to problém není, protože se přihlásily holky, co chodily předchozí roky. Teď ale začala škola, kam doteď nechodily a učily se třeba i ve stánku. Takže některá místa už zase musíme mít zavřená,“ dodal Václav Duben.