Letos to budou mít obzvláště těžké. V důsledku hospodářské krize nemá řada firem práci pro své vlastní zaměstnance, natožpak pro brigádníky z řad studentů. Ti se tedy při svém dotazu na volné místo stále častěji setkávají se zápornou odpovědí.

Žďárský deník v testu obtelefonoval několik podniků i obchodních řetězců ve Žďáře. S jakým výsledkem?

Albert, Hypernova, Kaufland, Lidl, Penny, obchodní domy, jež mají své zastoupení v okresním městě. Ani v jednom z nich zájemci o letní přivýdělek neuspějí.

Albert na Nádražní ulici končí prvním červnem svoji činnost, druhý v nákupním centru Convent dokonce propouští vlastní stálé brigádníky. Obdobný stav panuje i v Kauflandu a Lidlu.

„Brigádnic máme dost z vlastních řad. Nové nebereme,“ uvedla vedoucí Lidlu Marie Siebenbergerová.

Alespoň malou naději na finanční přilepšení nám dali v Hypernově. A to i přesto, že se jim na léto jednak vracejí do práce ženy z mateřské dovolené, a jednak budou přibírat prodavačky ze zanikajícího Albertu.

Studenti se mohou zeptat na konci května. Je totiž možné, že v obchodě přece jen budou potřebovat pár lidí na pokladny a do úseku lahůdek. Výjimku tvoří Penny Market, který brigádníky bere, respektive bral. Již nyní mají ale plný stav. Brigádníky tedy už nepotřebují, zato zaměstnance do trvalého pracovního poměru ano.

Stop stav

Stop brigádníkům hlásí i podniky Žďas, Cooper-Standard, Arrow, Hettich, Česká pošta i Tokoz, s tím, že posledně zmiňovaný subjekt uvažuje o náboru pomocných sil, ale až za dva tři měsíce.

Co tedy studentům hledajícím brigádů zbývá? Obejít restaurační zařízení nebo hotely, zda nehledají výpomoc do kuchyně, na plac či na místa pokojských. Anebo využít služeb úřadu práce, popř. pracovních agentur. A samozřejmě kontaktů svých známých.

Zlata Ptáčková