Kosti zemřelých se našly při stavbě nové silnice. V Blažkově zůstaly i poté, co je dělníci vykopali. „Jsou pohřbeny právě pod božími mukami. Proto tam ta stavba je,“ vysvětlil blažkovský patriot Libor Král.

Starostka Blažkova Petra Tatíčková.
Máme v Blažkově nadstandardní vztahy, říká starostka Petra Tatíčková

Klikněte a podívejte se, kde všude jsme už byli a co zajímavého jsme tam zjistili.Klikněte a podívejte se, kde všude jsme už byli a co zajímavého jsme tam zjistili.Zdroj: DeníkZděná boží muka z devatenáctého století se sedlovou střechou a křížkem označují místo, kde spočinuly ostatky zcela neznámých lidí. Těch, kteří s malou obcí na Bystřicku neměli nikdy nic společného. „Nikdo neví, z které doby ostatky pocházejí. Vypráví se ale, že mají něco společného s bojištěm u zaniklé vesnice Lhotka. Ta se nacházela mezi Blažkovem a Mirošovem. Údajně se tam měl utkat Jiří z Poděbrad s Matyášem Korvínem. Lhotku tehdy prý vypálili. A ty, kteří v bitvě padli, pohřbili v Blažkově. Právě v místě, kde dnes stojí boží muka,“ vyprávěl Libor Král.

„Je to ale jen pověst,“ dodal blažkovský patriot.

Okolí Pilské nádrže na začátku března.
Místo davu lidí prázdno: Pilák u Žďáru kvůli lockdownu ošiřel, podívejte

Není ovšem šprochu, aby na něm nebylo pravdy trochu. Vesnička Lhotka opravdu existovala. Písemné zprávy o ní pocházejí již ze třináctého století. Patřila tehdy Markétě z Blažkova. Časem ves zpustla a její pozemky připadly Mirošovu. „Osada Lhotka, bez pochyby ve válkách náboženských za své vzala, pole k obci Mirošovu připadla, kde až doposud Na Lhotkách se říká,“ zaznamenal mirošovský kronikář.