Kosti zemřelých se našly při stavbě nové silnice. V Blažkově zůstaly i poté, co je dělníci vykopali. „Jsou pohřbeny právě pod božími mukami. Proto tam ta stavba je,“ vysvětlil blažkovský patriot Libor Král.

Klikněte a podívejte se, kde všude jsme už byli a co zajímavého jsme tam zjistili.Klikněte a podívejte se, kde všude jsme už byli a co zajímavého jsme tam zjistili.Zdroj: DeníkZděná boží muka z devatenáctého století se sedlovou střechou a křížkem označují místo, kde spočinuly ostatky zcela neznámých lidí. Těch, kteří s malou obcí na Bystřicku neměli nikdy nic společného. „Nikdo neví, z které doby ostatky pocházejí. Vypráví se ale, že mají něco společného s bojištěm u zaniklé vesnice Lhotka. Ta se nacházela mezi Blažkovem a Mirošovem. Údajně se tam měl utkat Jiří z Poděbrad s Matyášem Korvínem. Lhotku tehdy prý vypálili. A ty, kteří v bitvě padli, pohřbili v Blažkově. Právě v místě, kde dnes stojí boží muka,“ vyprávěl Libor Král.

„Je to ale jen pověst,“ dodal blažkovský patriot.

Není ovšem šprochu, aby na něm nebylo pravdy trochu. Vesnička Lhotka opravdu existovala. Písemné zprávy o ní pocházejí již ze třináctého století. Patřila tehdy Markétě z Blažkova. Časem ves zpustla a její pozemky připadly Mirošovu. „Osada Lhotka, bez pochyby ve válkách náboženských za své vzala, pole k obci Mirošovu připadla, kde až doposud Na Lhotkách se říká,“ zaznamenal mirošovský kronikář.