Kamenný sloup s dvouramenným kovovým křížem na vrcholu i novou přeložku. Boží muka zkrátka přestěhovali. Stojí teď o pár metrů dál a dohlíží na provoz na ochvatu městyse. „O jejich přemístění jsme jednali s památkáři i s Krajem Vysočina. Souhlasili, ale požadovali i zrestaurování božích muk,“ připomenul podmínku stěhování drobné sakrální stavby starosta Nového Veselí Zdeněk Křivánek.

Klikněte a podívejte se, kde všude jsme už byli a co zajímavého jsme tam zjistili.Klikněte a podívejte se, kde všude jsme už byli a co zajímavého jsme tam zjistili.Zdroj: Deník

Městys s podmínkou souhlasil a kraj na záchrannou akci finančně přispěl prostřednictvím dotace.

„Restaurování zajistil městys Nové Veselí. Odborná restaurátorská firma boží muka demontovala a odvezla do své dílny. Tam bylo provedeno restaurování. Poté byla boží muka opět osazena na nově vybudovaný základ,“ uvedla mluvčí Kraje Vysočina Eva Neuwirthová.

Poliklinika ve Žďáře nad Sázavou.
Žďárského lékaře zatkli v budově polikliniky. Vyšetřování probíhá na svobodě

Stěhování dvoumetrové kamenné památky nebylo jednoduché. Na pomoc musela přijet těžká technika. „Jeřábem se naložila na vůz a odvezla se k restaurátorovi, který ve svém ateliéru boží muka zrestauroval. Pak se zase pomocí jeřábu naložila a postavila na nové místo, které bylo asi o pět metrů dál než to původní,“ popsal Zdeněk Křivánek.

„Vybudování nového základu a terénní úpravy zajistila firma Skanska v rámci stavby obchvatu Nového Veselí,“ doplnila jeho slova Eva Neuwirthová.

Boží muka se na novém místě dočkala i žehnání. „Požehnal je pan farář a vedle nich jsme zasadili dva nové stromy,“ potvrdil novoveselský starosta.