„Událost byla nahlášena jako požár rozvodné skříně vedle hlavního uzávěru plynu, který byl způsoben úderem blesku,“ popsala mluvčí krajských hasičů Petra Musilová.

Jednotka si s ohněm poradila pomocí práškových hasicích přístrojů, na místo navíc dorazili také elektrikáři a energetici, kteří odpojili přívod k rozvaděči. „Škoda, již požár napáchal, byla vyčíslena na deset tisíc korun. Uchráněno pak bylo dalších deset tisíc,“ dodala Musilová.

Zřejmě úder blesku byl také příčinou závady na jedné železniční koleji mezi Žďárem a nedalekou Sázavou. „Bylo poškozeno trakční vedení na jedné koleji, která byla proto neprůjezdná. Avšak vzhledem k tomu, že se jedná o trať dvoukolejnou, doprava byla vedena po druhé koleji. Jeden vlak měl tedy zpoždění pouze několik minut,“ sdělil Jan Janeba, dozorčí provozu žďárské železniční stanice.

Kromě blesků potrápil obyvatele žďárského okresu také silný déšť, který byl místy dokonce s kroupami.

Ve středu odpoledne museli kvůli tomu odčerpávat vodu ze sklepů rodinných domů například dobrovolní hasiči z Bohdalova na Žďársku.

Čištění jezu

Velkomeziříčští hasiči zase pročišťovali zanesený okraj jezu v meziříčské ulici Uhřínovská, jinak by při dalším zvýšení hladiny hrozilo rozlití toku řeky až do nedaleké budovy.

Asi nejvíce práce měli hasiči z Bystřice nad Pernštejnem, kteří ve městě zasahovali hned několikrát „Poprvé jednotka vyjížděla krátce do areálu bystřické mateřské školy, kde bylo třeba odčerpat vodu z nádvoří před objektem,“ informovala Petra Musilová.

Vzhledem k tomu, že v areálu byla zcela ucpaná kanalizace, hasiči museli provést její pročištění.

Krátce na to likvidovala bystřická jednotka následky velké vody v ulici Vírská, v budově bývalého školního statku.

Ze sklepů objektu, kde se nacházelo zhruba jeden a půl metru vody, ji museli hasiči odčerpávat několik hodin plovoucím čerpadlem.

Déšť způsobil problémy také v odloučeném pracovišti bystřické zemědělské školy v ulici Kulturní. „Vzhledem k tomu, že právě děláme novou střechu, tak nám to včerejší déšť dost vyplavil. Zasažená plocha je velká asi dvacet krát třicet metrů,“ popsal Vladimír Handl z vedení školy.

Voda se podle něj dostala nejen na chodby, ale i do místností se sociálním zařízením, šaten a také do některých učeben. „Máme promočené stropy a kompletně poškozené výmalby,“ dodal Vladimír Handl.

Deštivé počasí doprovázené bouřkami by se nemělo změnit ani během následujících dní. Český hydrometeorologický ústav proto prodloužil výstrahu týkající se bouřek, které mohou být i nadále doprovázeny nebezpečnými jevy, například krupobitím. Varování platí pro všechny kraje až do páteční třiadvacáté hodiny.