„Byla jsem se podívat na borůvky u Medlova a u Pasecké skály. Vždycky tam bývalo modro, teď je jich jen velice málo a jsou drobné. Budu se muset vydat jinam, jezdíváme na ně také k Herálci, tam máme svá oblíbená místečka. Snad tam něco bude i letos,“ zadoufala Eva Tatíčková z Rokytna.
Sběr borůvek patří k pravidelným letním aktivitám nejen místních obyvatel, ale také turistů. Tentokrát budou ale plody brusnice borůvky jen těžko hledat. „Ve Žďárských vrších je letos borůvek opravdu málo, a to hlavně kvůli květnovým mrazům, které přišly v době, kdy borůvky začaly kvést. Květy většinou pomrzly,“ potvrdil Petr Mückstein ze Správy chráněné krajinné oblasti Žďárské vrchy.
Po lokalitách, kde se borůvčí alespoň trochu modrá, musí člověk doslova pátrat. „Já jsem nasbírala pět litrů. Byla jsem za Pilákem a u Hamrů. Borůvky ale rostou spíše nárazově, jen na některých místech. Musí se víc chodit a víc hledat. Vloni jich rozhodně rostlo více,“ poznamenala Adéla Kulíšková ze Žďáru nad Sázavou.
Borůvky nejsou oblíbené pouze pro svou chuť, ceněné jsou také pro své léčebné účinky. Jsou plné vitamínů, pomáhají při léčbě cukrovky, čistí organismus, prospívají krevnímu oběhu a působí ozdravně i jinak.
„Já chodívám do lesa trhat nejen plody, ale i listí. Čaj z listů pak používám při střevních a žaludečních potížích. Snižuje také hladinu cholesterolu a cukru v krvi. Má i příznivý vliv na ledviny a močové cesty, které čistí a dezinfikuje. Mám sice ráda i borůvkové buchty nebo kynuté knedlíky s borůvkami, ale bez těch se tentokrát asi budu muset obejít,“ řekla Jana Dostálová z Nového Města na Moravě.
Sběr borůvek má ve Žďárských vrších i jedno ale. Lze je v lesích sbírat, ale ne v lokalitách, které požívají nejvyšší stupeň ochrany přírody.
„Na takováto území nesmí lidé vstupovat. V Chráněné krajinné oblasti Žďárské vrchy se jedná konkrétně o Národní přírodní rezervaci Dářko a Národní přírodní rezervaci Radostínská rašeliniště. Tyto lokality hlídáme,“ přisvědčil Lubomír Dajč ze Správy Chráněné krajinné oblasti Žďárské vrchy, který pravidelně provádí strážní službu.
Pokud ochranáři v některé ze zmíněných lokalit někoho přistihnou, snaží se to většinou řešit domluvou. „Zpravidla to stačí, snažíme se s lidmi domluvit a vysvětlit jim, že tam nesmí chodit,“ podotkl Lubomír Dajč.
Veškeré další lesní porosty v chráněné krajinné oblasti jsou návštěvníkům přístupné. „Na borůvky tam chodit mohou, pokud tam ovšem nějaké najdou. Sběr lesních plodů je povolen,“ usmál se Petr Mückstein.