Unikátní solitér roste u polní cesty vedoucí z Nových Sadů a stejně jako mnohé jiné prastaré dřeviny, i novosadská borovice má svůj vlastní příběh.

„Nejpravděpodobnější verze vypovídá o tom, že kdysi šli polní cestou z muziky chasníci, kteří se pobili o děvče. Tři z nich zemřeli a na to místo byly pak vsazeny tři smírčí kameny. Z nich se jeden dochoval. Traduje se, že na místě neštěstí vyrostla tato osamělá borovice," vysvětlila navrhovatelka Smírčí borovice z Vysočiny na Strom roku 2014 Čestmíra Řezaninová z Nových Sadů.

Velkou neznámou je stále ještě stáří stromu. Mnozí se domnívají, že je to nejméně dvě stě let, podle mínění druhých to může být až osm set let. „Začali jsme se o to více zajímat a teď nás dokonce kontaktoval pán, který nám předal informaci z městského archivu, podle níž byla o borovici zmínka už v roce 1414. To by jí tedy bylo šest set let. Už tehdy je ale popsána jako prastará borovice a je u ní zmiňován i dřevěný kříž," prozradila Čestmíra Řezaninová. „Tuto informaci ale se ještě sami snažíme ověřit v archivu, zatím ji máme nepodloženou," dodala.

Novosadská borovice je v tuto chvíli na druhém místě v celkovém hlasování, v konečném výsledku ale může postoupit až na stupeň nejvyšší. „Do konce ankety zbývají ještě necelé dva měsíce, a proto počítáme s tím, že se množství hlasů i pořadí finálových stromů ještě hodně promíchají. Největší nápor DMS i vyplněných hlasovacích archů stejně jako v předchozích letech očekáváme v posledních dvou týdnech před ukončením hlasování," sdělila koordinátorka ankety Andrea Krůpová z Nadace Partnerství.

Podobný názor zastává také navrhovatelka, která věří, že Smírčí borovice z Vysočiny se ještě stále může stát Stromem roku 2014. „Nyní odesíláme třicet čtyři archů, což je dalších šest set osmdesát hlasů, takže se trochu přiblížíme. A mám tu dalších dvacet archů, které teprve necháme podepsat. Určitě ještě není všechno ztraceno," nechala se slyšet Čestmíra Řezaninová.

Charitativní akce

Do podpisové akce se zapojují také školy. „Oslovili jsme základní školu ve Velké Bíteši a chceme oslovit i školu v Osové Bítýšce. Strom jim vždycky představíme, dodáme fotografie," vyjádřila se Čestmíra Řezaninová.

Vzhledem k tomu, že je anketa charitativní akcí, je hlasování zpoplatněné. „Všichni navrhovatelé finálových stromů obdrží částku, kterou si hlasováním vybrali. Za ni pak mohou nechat stromy ošetřit nebo je použít na výsadbu nových," řekla Andrea Krůpová.

A jak s financemi získanými ze soutěže naloží v Nových Sadech? „Chtěli bychom zajistit dendrologický průzkum, díky němuž bychom se konečně dozvěděli stáří borovice," podotkla Čestmíra Řezaninová.

--------------

Jak hlasovat?

Podpořit Smírčí borovici z Vysočiny je možné kromě podpisu na hlasovacím archu také esemeskou ve tvaru DMS STROM4, zaslanou na telefonní číslo 87 777. Cena jedné SMS je třicet korun. Hlasování probíhá až do 10. října letošního roku. Anketa je charitativní, proto je hlasování zpoplatněné. Novosadský solitér se zatím drží se 721 hlasy na druhém místě. Před ním s velkým náskokem (2014 hlasů) zůstává Dub rodiny z Pitína ze Zlínského kraje. Třetí místo v tuto chvíli patří Doubravské lípě s jižních Čech. Na její konto je prozatím připsáno 217 hlasů.