Rybu vážící čtyřicet šest kilogramů dostával z vody plných sedmdesát pět minut. „S kamarádem jsme si na ryby vyrazili na motorkách, takže jsme potom měli docela problém s přepravou úlovku. Musel jsem proto zavolat přítelkyni, aby pro nás přijela autem,“ vzpomíná Tomáš Odvárka, který rybaří již od svých devíti let.

Na sumce má mladý rybář štěstí, před třemi týdny chytil v Pilské nádrži také jednoho menšího, ale pustil jej zpátky do vody. „Pošeptal jsem mu, aby mi sem poslal svého dědu, a vidíte, poslechl,“ směje se Odvárka.

Ze sumce byly řízky Po nezbytné fotodokumentaci unikátního úlovku skončil sumec na talíři v podobě řízků. Zbytek rybího masa musel Tomáš Odvárka rozdat svým známým, jeho konzumace by asi jinak zabrala ještě mnoho dní.

Sumčí hlava mu ale zůstane na památku, nechá si ji totiž vypreparovat jako trofej. Vodního dravce ulovil herálecký rybář na takzvanou bójku, jako návnada mu posloužil třicet centimetrů velký cejn.

„K Pilské nádrži chodím rybařit asi nejčastěji, potom také občas na Strž. Ale vzhledem k tomu, že studuji, mám na svůj koníček bohužel čas jenom o prázdninách. Mezi mé obvyklé úlovky patří kapři, candáti a úhoři, teď se ale specializuji spíš na ty sumce,“ říká Tomáš Odvárka.

Sumec je dravá, teplomilná ryba, která se nachází spíše ve větších a hlubších rybnících, umělých nádržích a nížinných úsecích řek. „V Kinského rybnících máme sumce pouze ve Velkém Dářku. Sumec je trofejní ryba, která se běžně nevysazuje, říká se jí také často perla rybníka. Takto velký sumec je každopádně vzácností,“ komentoval Odvárkův kapitální úlovek Rostislav Mivalt, správce Kinského hospodářství.

------------

Sumec velký

Sumec velký

Sumec velký patří k rybám dlouhověkým. Dožívá se běžně věku 20-40 let. V příznivých podmínkách (dostatek potravy, teplá voda) roste velmi rychle.

V chladných vodách je jeho růst pomalejší. V prvním roce života dorůstá 10-18 cm, v pátém roce 55-75 cm, v desátém roce 85-120 cm, v patnáctém roce 120-170 cm, ve dvacátém roce 150-200 cm.

Jeho váhové přírůstky činí 1-3 kg ročně. Sumec velký je dnes jedinou naší rybou, která může dosáhnout hmotnosti 100 kg a více.