SLEDUJTE AKTUÁLNÍ DĚNÍ PŘÍMO ZE SOUDNÍ SÍNĚ SLEDUJTE ON-LINE. ZAČÁTEK JE V 9 HODIN.

Jde o záměnu dvou novorozenců v třebíčské nemocnici z prosince roku 2006. Postiženými rodinami se stali Libor Broža s Jaroslavou Trojanovou z Jabloňova na Žďársku a manželé Čermákovi z Přibyslavic na Třebíčsku.

To, že vychovávají cizí dítě, odhalily až testy DNA, které si nechal z hecu udělat Libor Broža loni v září. Pak už vše nabralo rychlý spád. Nemocnice chybu přiznala a potrestala sedm lidí včetně primáře a vrchní sestry. Rodiny si holčičky Verunku a Nikolku vyměnily rok po jejich narození. Nechaly jim jejich jména a oslavily s nimi první Vánoce.

Strany neustupují

„Je to stále bolestné,“ shrnul současné pocity za rodinu z Jabloňova Libor Broža.

Ve střeu se budou obě rodiny a jejich právníci snažit přesvědčit soud, že jim nemocnice způsobila bolest, kterou si cenní dohromady na dvanáct milionů korun. „Proč tolik? Nemocnice udělala fatální chybu a pak se ji ještě snažila kamuflovat. Mělo by to být zadostiučinění a žádná jiná částka nemá logiku, stejně jako ji nemá ta námi navrhovaná. Vyčíslit nemajetkovou újmu bude muset soud, a vytvořit tak ceník pro další podobné případy,“ vysvětlil právník poškozených rodin Igor Veleba.

Ustoupit nechce ani nemocnice a každé rodině nabízí 300 tisíc. Pro soud to nebude jednoduchý případ, protože neexistuje precedens, podle kterého by se mohl řídit, a tak má rozhodnutí ve svých rukou soudce Michal Ryška.

Zvlášť, když to vypadá, že ani těsně před zahájením soudního projednávání pravděpodobně nedojde mezi stranami ke kompromisu. „Na odškodném dvanáct milionů korun trváme. Návrh nemocnice je směšný,“ řekl Veleba.

Ten má v rukou znalecký posudek, který říká, že jejich klienti utrpěli psychickou újmu v různých stupních. Přijdou k soudu Podle právníka nemocnice Ondřeje Dostála bude důležité, aby soud posoudil, jaký byl rodinný stav před záměnou, během doby, kdy se zjistila a po ní.

Podle něj existují případy, které by se daly se záměnou dětí srovnat. „Jde například o dítě, které zemřelo v nemocnici poté, co se popálilo v nemocnici. Rodině bylo přiznáno odškodné 400 tisíc korun. Jejich trauma je podle nás ještě větší, protože přišli o potomka,“ poukazuje Dostál. Rodiny z Jabloňova a Přibyslavic již dostaly dar od krajského úřadu 100 tisíc korun.

Na středu jsou všichni předvoláni jako svědci. „Budeme tam. Nevím, co od toho čekat. Největší obavy má manželka, protože se jí zase budou vracet všechny vzpomínky,“ řekl Broža. Dnešní soudní projednávání nebude pravděpodobně poslední. Soud si bude muset vyžádat revizní znalecké posudky a předvolat další svědky.

-------------

Jak šel čas na začátku kauzy vyměněných miminek najdete přehledně ZDE