„Letošní novinkou je, že se tentokrát mohou účastnit všechny domácí a sériové stroje vyráběné pouze do roku 1990. Nechceme lámat rekordy a bez újmy na zdraví si to užít na tradičním místě už prostě nemůžeme. Takže raději s menším počtem traktorů,“ vysvětlil omezení přihlášek rokem výroby stroje jeden z organizátorů Vít Mičín.

Traktoriáda v Bohuňově se tradičně koná na prostranství před kulturním domem, a protože místa je tam poněkud méně a zájem účastníků naopak velký, rozhodli se organizátoři, kterými jsou místní dobrovolní hasiči, alespoň zregulovat počet strojů. „Traktory nepřihlašujeme dopředu, takže opravdu v tuto chvíli nevíme, kolik jich bude,“ podotkl Vít Mičín.

V loňském roce v programu traktoriády chyběla divácky tolik oblíbená disciplína „brod“. „Letos brod opět bude a vetší, než před dvěma lety,“ přislíbil Vít Mičín. „Soutěže trochu přeházíme, takže asi nezbude čas na couvání s vlekem,“ připomenul další změnu organizátor.

Bohuňovská traktoriáda se uskuteční v neděli 28. dubna a hned v úvodu, tedy úderem poledne, si mohou diváci vychutnat spanilou jízdu obcí. O půl hodiny později začne soutěžní jízda zručnosti, v níž nebude chybět ani slíbený brod. Stroje se utkají ve dvou kategoriích – domácí a tovární výroba.

Ve 13.30 si mohou zasoutěžit i sami diváci, organizátoři pro ně připravili hod pneumatikou na cíl. Ve 14 hodin odstartuje klání v rychlosti startování Zetoru 25 a půl hodiny nato nastoupí na startovní čáru traktor proti divákům a nastane oblíbená přetahovaná.

Předposlední ze soutěží, která je nazvaná Nejžíznivější traktorista, se uskuteční v 15 hodin. Jak už její název napovídá, půjde o klání v pití piva. Ať už alkoholického či nealkoholického, a to na čas. A úplně na konci se mezi sebou utkají jednotlivé stroje. Přetahování traktorů spojených vlečnou tyčí se uskuteční také ve dvou kategoriích, tedy domácí a tovární výroby.