„S oceňováním kronikářů jsme začali letos. Všichni ocenění překročili běžný rámec při tvorbě ročního kronikářského zápisu, a to hlavně rozsahem a kvalitou zápisu lokálních dějin pro budoucnost," uvedl Jaromír Košťák. „Na kronice vedené panem kronikářem Šikulou se mi líbí úplně všechno. Dokonce její okopírované části vozím po seminářích a ukazuji je jako vzor, jak se kronika má dělat. Musím ale dávat dobrý pozor, aby se mi na konci všechny ukázky sešly, protože bohuňovská kronika se všem nepředstavitelně líbí," dodal s úsměvem Košťák.
Řada kronikářů dnes píše obecní kroniku v počítači, zatímco Martin Šikula tak činí ručně úhledným písmem doplněným četnými barevnými ilustracemi či ozdobnými rámečky. Zabere to přesně nevyčíslitelné množství hodin. „Koncept zápisu píši na počítači a pak ho přepisuji do kroniky. Stránka samotného textu zabere tak čtyřicet až padesát minut, ale s obrázkem si mohu hrát třeba i dvě hodiny, a rámečky zaberou ještě více času," řekl Martin Šikula.
Bohuňovský kronikář píše kroniku od roku 2003, za tu dobu byla dvakrát oceněna diplomem v krajském kole soutěže Vesnice roku v roce 2006 a v roce 2014. Ještě před tím, než se ale Martin Šikula před dvanácti lety pustil do zaznamenávání aktuálních událostí ve vsi, musel nejdříve do kroniky doplnit dění za téměř pětadvacet let.
„Od 80. let se kronika oficiálně nevedla. Naštěstí tady však byli kronikáři ze dvou původně samostatných obcí Bohuňov a Janovičky Alois Pokorný a Ignác Mičín, kteří neoficiálně pokračovali, což mi pak usnadnilo práci. Oba pánové byli navíc pamětníci, takže díky nim práce na kronice ve 20. století měla kontinuitu," sdělil Šikula.
Při své činnosti se kronikář dostal už ke druhému svazku kroniky. Právě rozepsaná obecní kniha začíná rokem 2007. Existují však také kopie zápisů. „Pokud si někdo chce kronikářské záznamy prohlédnout, existují jejich fotokopie, do nichž mohou nahlížet, případně si je i zapůjčit domů," doplnil Martin Šikula.
----------------
Žďárští archiváři organizují setkání kronikářů
Žďár nad Sázavou - Tradiční setkání kronikářů, které rok co rok pořádá Státní okresní archiv ve Žďáře nad Sázavou, bude letos zaměřené na první světovou válku v obecních a školních kronikách a v archivních dokumentech.
„Ukážeme zájemcům o toto téma konkrétní kroniky, kde se o válečných událostech píše, některé dobové plakáty nebo dobový tisk. Přiblížíme kronikářům a zástupcům obcí, kteří přijdou, situaci v zázemí, mohou si prohlédnout potravinové lístky, seznámit se s přídělovým hospodářstvím a podobně. A vyhledáme jim také literaturu, která se dané problematiky týká," informoval archivář a zároveň novoměstský kronikář Vít Křesadlo.
Zmínky o první světové válce se objevují ponejvíce ve školních nebo hasičských kronikách, které byly vedeny ještě před vypuknutím válečného konfliktu. „Obecní kroniky se většinou zakládaly až po vzniku Československé republiky a začínají až hodnocením první světové války," podotkl Vít Křesadlo.
Naopak ve školních kronikách jsou většinou zaznamenané podrobné informace o válečných událostech. Bývaly vedeny pečlivými kantory, již se snažili zachytit veškeré dění v obci, které navíc často doplnili i světovým přehledem.
„Ve školních kronikách se psalo o sběru kovu, který musel být odevzdán na válečné účely, a jsou v nich také podrobnosti o tom, jak se vyráběly obvazy pro raněné vojáky. Zapisovalo se prostě všechno, co se ve školách v té době dělo," popsal archivář.
Společné setkání by ale mělo přinést spoustu užitečných informací i samotným archivářům. „Doufám, že nám kronikáři řeknou, co se děje u nich v obcích. Třeba kde opravovali pomníky padlým nebo zda se jim podařilo dohledat v jejich obcích padlé vojáky," vysvětlil Vít Křesadlo.
Ke společnému setkání jsou zváni nejen kronikáři, ale rovněž zástupci obcí, kteří projeví zájem o dané téma. „Ne všude se obecní kronika vede, takže zveme i ty, kteří sice kronikáři nejsou, ale mohlo by je to zajímat," řekl Vít Křesadlo.
Protože žďárský okresní archiv nedisponuje větším přednáškovým sálem, byly pro setkání zvoleny čtyři termíny, a sice 28. dubna a 5. května ve 14.30 hodin a dále 30. dubna a 7. května v 9 hodin. Zájemci o účast by se měli předem přihlásit telefonicky nebo na e-mailovou adresu Státního okresního archivu Žďár nad Sázavou.