„V současné době už se situace poměrně uklidnila a k pobodání hmyzem již tolik nevyjíždíme. Když si ale vzpomenu na období před zhruba třemi týdny, tak to jsme měli k takovým případům klidně i tři výjezdy denně,“ uvedl Miroslav Havlík, primář jihlavské Zdravotnické záchranné služby kraje Vysočina.

Spektrum reakcí pacientů sahalo podle něj od lehkého zarudnutí až k obávanému anafylaktickému šoku.

Bodnutí sršně obecné, jejíž velikost může dosáhnout až 45 milimetrů, může u citlivých jedinců vyvolat nejrůznější potíže, které jsou však velmi podobné jako po bodnutí vosy nebo včely, jejíž jed je dokonce ještě silnější než ten sršní.

„Člověku se po bodnutí například začne hůře dýchat, dojde k poklesu krevního tlaku a oběhu,“ vypočítává příznaky Miroslav Havlík. Postižená osoba může upadnout do bezvědomí, kdy je tep nehmatný a krevní tlak neměřitelný. Dochází pak k zástavě srdce a dýchání.

V případě, že je alergik pobodán hmyzem, záleží hlavně na rychlé pomoci případných svědků. „Zasažené místo je potřeba začít ihned chladit a také neprodleně volat na linku 155. V případě, že jsou k dispozici nějaká antihistaminika, měla by být osobě podána, a to klidně i do úst,“ popsal první pomoc Miroslav Havlík.