„Rada Velké Bíteše podniká veškeré kroky směřující k zachování obvodního oddělení Policie ČR. Nyní probíhají jednání na různých úrovních s cílem nedopustit, aby v rostoucím městě s relativně vysokou kriminalitou a komplikovanou dopravní situací policie nevykonávala plnohodnotnou službu,“ vyjádřil se starosta Velké Bíteše Milan Vlček.

Napříště by totiž měla být v Bíteši jen služebna bez fungování v noci.

V dopise pro krajské policejní ředitelství bítešští radní rovněž připomínají, že před časem bylo ve městě odhaleno několik varen drog, a kvůli blízkosti dálnice se hlavně o víkendech setkávají s rušením veřejného pořádku ze strany návštěvníků více než pětitisícové Bíteše. Podle vedení města pouliční kriminalita a počet vloupání varují před tím, aby byla činnost policie snížena.

„Obvodní oddělení v Kraji Vysočina jsou přitom ve městech a obcích méně než poloviční velikosti. Velká Bíteš nemůže doplácet na to, že při vzniku Krajského ředitelství policie Kraje Vysočina byl vyjednán pro kraj nižší počet tabulkových policejních míst,“ uvádějí Bítešští s tím, že například přibližně poloviční Karlovarský kraj má míst zhruba stejně jako Vysočina.

„Případné zrušení bítešského obvodního policejního oddělení a jeho nahrazení pouhou služebnou bez nočního provozu dává prostor k postupné rezignaci na ochranu veřejného pořádku v našem regionu ze strany policie ,” řekl starosta.

„Pro všechny občany města a okolních obcí, je takováto úvaha naprosto nepřijatelná,“ pokračoval starosta Milan Vlček. Dodal, že Bítešští doufají, že společně s krajským policejním ředitelstvím nakonec najdou takové řešení, aby obvodní policejní oddělení zůstalo ve městě zachováno.

Zaměstnanci krajského policejního ředitelství však v současné době nejsou schopni uvést konkrétnější informace, protože je v rámci celorepublikové situace a plánovaných změn ještě přesně neznají.

„V tuto chvíli mohu sdělit pouze to, že připravujeme organizační změnu na Obvodním oddělení Policie ČR ve Velké Bíteši, kde by měla vzniknout policejní stanice. K této změně by ale došlo při zachování stávajícího počtu policistů,“ vyjádřila se k možným „přestavbám“ policie ve Velké Bíteši mluvčí Krajského policejního ředitelství Kraje Vysočina v Jihlavě Dana Čírtková.

Lidé mohou petici za zachování bítešské policie tak, jak je nyní - s nočním provozem, podepsat například v městském úřadě či tamním informačním centru. „Text petice je zároveň rozesílán starostům okolních obcí s žádostí o podporu. Rovněž bude uspořádána veřejná beseda s občany, která bude spojená s pozváním politiků, zástupců Policie ČR a novinářů. Setkání se uskuteční ve středu 23. listopadu od 17 hodin v kulturním domě,“ doplnil starosta Velké Bíteše Milan Vlček.