Mistrovství republiky historických velocipédů letos 19. června doprovodí setkání automobilových veteránů. Horní část náměstí obsadí závodníci na historických kolech v dobových oděvech, spodní zase nadšenci do historických vozítek, taktéž v odpovídajícím oblečení.„Dolaďujeme detaily, aby to byl nejenom pro místní, ale i pro návštěvníky města den plný oddychu,“ uvedl bítešský radní a restauratér Jiří Rauš. „Mistrovství republiky v jízdě na velocipédech už u nás bylo, a mělo velký úspěch. Ani letos nebude kromě oficiálního závodu chybět Bítešská míle na 600 metrů a jízda elegance,“ sdělilradní.

Trasa závodu na historických kolech, kterého by se měla zúčastnit až stovka závodníků, povede z bítešského náměstí po trase Nové Sady – Bezděkov – Záblatí a Osová Bítýška, kde bude prémie, a pak zpět přes Vlkov na Masarykovo náměstí. Minulým vítězem se stal cyklista, mimo jiné i pokořitel trati Tour de France na vysokém kole, Josef Zimovčák.

Kromě hudebního doprovodu Melody Gentleman Lednice se mohou především mladší návštěvníci poutě těšit na koncert Heleny Zeťové. Uskuteční se rovněž přehlídka dětských folklorních souborů z Bíteše a okolí a na radnici budou přivítáni přátelé z partnerského italského města Torrevecchia Pia.
„Byli bychom moc rádi, kdyby pouť nezůstala ve stínu tradičních Bítešských hodů, které si získaly značný věhlas,“ vyjádřil se starosta Velké Bíteše Milan Vlček.