Bítešské hody jsou opět po roce tady. Týden trvající akci každoročně navštíví tisíce lidí.„Hody v Bíteši začínají už ve středu stavěním máje na náměstí. Poté se otevřou hodové sklípky ve dvorech a v podzemí některých měšťanských domů i v přilehlých uličkách, v nichž mohou lidé ochutnat mimo jiné víno a burčák. Připravena je také spousta doprovodných akcí,“ prozradila více z programu letošní slavnosti Lenka Plechatá z Klubu kultury města Velká Bíteš.
Další den bude patřit hodovému hvězdokladení – tentokráte přibude do chodníku slávy hvězda se jménem zpěváka Petra Bendeho – a ve městě se také zastaví účastníci kontroverzního závodu supersportovních vozů Diamond Race.Podle Lenky Plechaté si hlavní hodové dny, které připadají vždy na víkend, obyčejně nenechá ujít zhruba deset tisíc příznivců folkloru.

Setkávání pod májí

O bítešských hodech jakožto o srdeční záležitosti hovoří rovněž starosta Velké Bíteše Milan Vlček, podle kterého je právě setkávání lidí díky folkloru pod májí, dobrému vínu podávanému v hodových sklípcích, cimbálové a dechové hudbě a celé řadě dalších koncertů a akcí tím pravým smyslem hodů.„Nemám strach, že by hody z Velké Bíteše zmizely. Chasa se mění. Mladí odcházejí za prací, ožení se, ale jádro zůstává, což je dobře. Folklor má u nás zdravé podhoubí,“ konstatoval Milan Vlček s tím, že hody si už za roky konání získaly mezi lidmi značný věhlas.

Hodové obyčeje udržuje a rozvíjí skupina dívek a chlapců, která se v sobotu 10. září předvede na jedenáctém ročníku přehlídky folklorních souborů a krojovaných skupin z Podhorácka. Vystoupí národopisný soubor Bítešan, Poškoláci, zpěváčci z Velkobítešska, dále ženy a děti z Jinošova, mládež z Březníka a Stárci z Ostrovačic. Pod májou zazpívají Jožka Šmukař, kapela Pozdní sběr, které úderem osmé hodiny večerní vystřídá Roman Horký a Kamelot.

„V neděli, jež je hlavním hodovým dnem, pozvou stárci stárky k tanci, poté projde městem krojovaný průvod čítající čtyřicet osob a vše vyvrcholí pod májou předáním dožínkového věnce, moravskou a českou besedou, paragrafy a hodovou scénkou. Nakonec dojde také na losování hodové tomboly,“ uvedla Lenka Plechatá. V čase tradičních bítešských hodů mohou zájemci navštívit několik výstav vypovídajících i o místní historii, kultuře a spolkové činnosti. Například v Klubu kultury výstava s názvem Od každého něco, v městském muzeu bude mimo jiné mimořádně k vidění Velkobítešská monstrance, kalich a patena, lidé si mohou prohlédnout tvrz Farního kostela svatého Jana Křtitele s výkladem Ivo Kříže. Horní stranu náměstí by podle organizátorů měli zaplnit svými stánky lidoví řemeslníci a nádvoří základní umělecké školy bude patřit výstavě bonsají včetně ukázek tvarování rostlin a poradenské činnosti.

Hody končí ve středu 14. září kácením máje a následným zavíráním sklípků.