Nové nádraží má sloužit především těm, kteří do pětitisícového městečka denně dojíždějí. „Na náměstí máme pouze nástupní ostrůvky a lidé musí mnohdy čekat v mrazu nebo v dešti,“ popsala dosavadní situaci v městečku místostarostka Velké Bíteše Alena Malá.

Projekt pojmenovaný po Kryštofu Kolumbovi počítá s vybudováním osmi zastřešených zastávek, čekárny se samoobslužným terminálem a informacemi o jízdních řádech. Dále zahrnuje výdejnu jízdenek, čekací halu nebo bezbariérové toalety. Dotazník, který město připravilo, ukázal, že velký zájem je také o úschovnu zavazadel.

„Mnoho turistů přijede, chtějí si prohlédnout město a nemají kam bezpečně odložit věci. Úschovnou zavazadel by se tento problém vyřešil,“ uvedla místostarostka Malá. Chybět nebudou ani lavičky, stojany na kola a dvě parkoviště s třiadvaceti místy pro osobní auta, která vzniknou v těsném sousedství autobusového nádraží.

Nové stanoviště autobusů by mělo vyrůst na zelené louce mezi dálničním přivaděčem, potokem Bítýška a ulicí Pod Hradbami. Jeho dalším úkolem je ulevit dopravě ve Velké Bíteši. „Zkvalitnilo by se životní prostředí v centru města, snížil by se hluk z automobilové dopravy, emise a prašnost. Rovněž by se ulevilo provozu na velmi nebezpečné křižovatce, která patří k deseti nejhorším v kraji,“ vyjmenovala výhody budoucího nádraží bítešská místostarostka.

Přístupy na autobusové nádraží mají být tři z ulice Pod Hradbami a jeden z ulice Za Loukama. O finance na výstavbu nádraží Velkobítešští požádají Evropskou unii. „Stavba si vyžádá přes třicet milionů korun. Do konce srpna musíme podat žádost o grant,“ sdělil starosta Velké Bíteše Miroslav Báňa.

Evropská dotace by mohla činit až devadesát dva procent z celkových nákladů. Pokud ji Velká Bíteš dostane, nové autobusové nádraží vznikne podle slov starosty v příštím roce.

Lucie Pátková