„Za jednu službu, to je od desíti do osmnácti hodin, přišli čtyři lidé. To je jeden za dvě hodiny, a takový provoz je pro nás zbytečný přepych,“ informoval bítešský starosta Miroslav Báňa.

Lidé se od začátku července musejí spolehnout na služby nemocnic v Novém Městě na Moravě, v Mostištích nebo v Brně-Bohunicích. „Naším cílem je, aby bylo ve městě vybudováno stanoviště Zdravotnické záchranné služby. Momentálně se projednává věcný návrh zákona o jejich rozšíření, výhledově by to mohlo trvat asi tak dva až tři roky. V každém případě by to bylo lepší, než je stávající zastaralý a pro město finančně nevýhodný stav,“ uvedl starosta.

Báňa argumentuje například tím, že oblast ve směru na Brno je hůře dostupná a do některých obcí se nyní nemá sanitka záchranářů šanci do patnácti minut dostat. Pohotovost, nebo záchranka? S největší pravděpodobností druhá varianta, protože zastupitelé Bíteše návrh na prodloužení činnosti LSPP neschválili. „Pro mě je to střet zájmů, abych tak řekl,“ prohlásil ředitel bítešské LSPP, lékař a bítešský zastupitel Svatopluk Horek.

„Jako lékař bych chtěl, aby pohotovost zůstala zachována, protože stanoviště záchranky ve městě ještě není. Ale jako zastupitel vím, že její provoz je nerentabilní a v rozpočtu Velké Bíteše zbytečné peníze nejsou,“ vyjádřil se Horek. Se snahou o vybudování záchranné zdravotnické stanice souhlasí.

Kraj totiž peníze, které již nemusí vynakládat na pohotovosti v jednotlivých městech, „přelije“ právě do rozšíření a zmodernizování záchranných zdravotnických stanic. „Určitě by to bylo potřeba. Město je v těsné blízkosti dálnice, nehody jsou tam na denním pořádku. Je škoda, že se Velká Bíteš zatím nedostala mezi města, kde již byla stanoviště záchranky zřízena,“ dodal Svatopluk Horek.

Obyvatelé Bíteše by byli samozřejmě raději, kdyby ve městě lékařská pomoc zůstala. Jakákoliv. „Nemusela by to být zrovna pohotovost, to ne. Tam člověka, když tam přijde, pošlou stejně buď rovnou do nemocnice nebo druhý den k jeho obvodnímu lékaři,“ myslí si Otakar Starý z Velké Bíteše.