Velkorysý dar chtějí Bítešští štědrému sponzorovi oplatit. Jak? Formou pamětní desky. „My jsme firmu Ebster pustili do naší průmyslové zóny, když se k nim dobře nezachovali v Humpolci. Takže ten dar byl vlastně v rámci spolupráce. Když jsme totiž pak sháněli peníze na zahradu, zachovali se k nám na oplátku velice vstřícně oni. Kdyby takoví byli všichni podnikatelé,“ poznamenal starosta Velké Bíteše Miroslav Báňa. Loni bylo do bítešské zahrady investováno půldruhého milionu korun, letos to bude ještě několik tisíc.

Co se týče darované finanční „injekce“ od firmy Ebster, jednalo se o pět průběžných plateb po deseti tisících euro. „Hrubým odhadem ta darovaná částka pokryje šedesát až sedmdesát procent potřebných peněz,“ dodal Báňa.

Také dar, ale spíše danajský před časem dostal městys Vojnův Městec. Nikoliv finanční, ale v podobě polorozpadlé nemovitosti, kterou jim darovali dědicové zesnulé obyvatelky obce. „Ten objekt byl neopravitelný, museli jsme naopak vynaložit dvě stě tisíc korun na jeho zbourání. Pozitivní na tom je alespoň to, že už nehyzdí okolí,“ informoval starosta Josef Macek.

Vzhled Vojnova Městce ale kazí další ruina, jenže tu Vojnoměstečtí od nikoho nedostanou. „Majitelka – chalupářka zemřela v roce 1994, ale nevíme přesně, kde to bylo. Asi neměla žádné příbuzné a když jsme se pak ptali, co bude s chalupou, která hrozí zřícením, v místě jejího trvalého bydliště, tak jsme se dozvěděli, že paní nebyla oficiálně prohlášená za mrtvou,“ popsal Josef Macek. „Letos by se to ale už snad mohlo vyřešit, jestli stavební úřad nařídí dům zbourat, protože ten je v havarijním stavu a ohrožuje okolí,“ doplnil starosta.

Spíše ochotnými sponzory než sponzorovanými se cítí zástupci Bystřice nad Pernštejnem. „Nevzpomínám si, že by město někdy dostalo nějaký větší finanční nebo hmotný dar. My jenom přispíváme, ale nic nedostáváme,“ prohlásil bystřický starosta Karel Pačiska. „Pokud to je ale na dobrou věc, samozřejmě se tomu nebráníme,“ připomněl starosta.

Podobné to je i ve Velkém Meziříčí. „Žádné zásadní dary od sponzorů nevedeme, ani finanční, ani jiné, takové štěstí nemáme. Maximálně tak suvenýry při oficiálních návštěvách,“ prohlásil s úsměvem starosta František Bradáč. „Bohužel, taková štědrost u nás není zvykem,“ dodal.

Žádné peníze, avšak umělecká sbírka obrazů žďárského rodáka Josefa Kosinky, byla odkázána okresnímu městu. „Není to dar finančního charakteru a navíc sbírka je stále ještě v Německu, uskutečňují se ale potřebné právní kroky,“ vysvětlila žďárská místostarostka Dagmar Zvěřinová. „Co se týče peněžního sponzoringu města, spíš dostáváme příspěvek na konkrétní věc. Ale rozhodně to nejsou žádné horentní částky,“ dodala místostarostka Žďáru nad Sázavou Dagmar Zvěřinová.

--------------

Co dostali?

Velká Bíteš
– na stavbu odpočinkové zahrady pro veřejnost město Velká Bíteš získalo padesát tisíc euro od společnosti Ebster, která má pobočku v bítešské průmyslové zóně

Žďár nad Sázavou
– městu byla odkázána sbírka cenných uměleckých děl, obrazů žďárského rodáka Josefa Kosinky