Biometan je palivo z obnovitelných zdrojů. V červnu se zkušebně dostal do distribuční soustavy na jižní Moravě. Pro test ho vyrobila bioplynová stanice v Herálci na Žďársku.

Bioplynka v Herálci se potýkala se stejným problémem, který bude řešit většina instalací pro upgrade bioplynu na biometan. A tím je obtížné, či nemožné připojení k distribuční soustavě plynu.

Namísto vtáčení do plynárenské soustavy v místě výroby tak byl biometan při testu dopraven speciálním nákladním automobilem s tlakovými lahvemi na těžební středisko zemního plynu na Břeclavsku. Tam se biometan za pomocí dalších technických zařízení vtlačil do distribuční soustavy zemního plynu.

Test se zaměřil na prověření technické proveditelnosti vtláčení, kontrolu objemu a kvality vtlačeného plynu.

Smyslem testovaného řešení je dostat biometan do plynárenské soustavy těm výrobcům, kteří nejsou připojeni na síť provozovanou společností GasNet.

Biometan speciálně vtlačený do plynárenské soustavy bude využit pro zákazníky společnosti Lama Energy, která test provedla. „Biometan vyrobený v Česku z obnovitelných zdrojů umožní zákazníkům snižovat uhlíkovou stopu jak při využití v dopravě jako bio-CNG, tak při energetickém využití v plynových kotlích,“ uvedl Marek Tikal z Lama Energy.

Biometan vzniká zušlechtěním bioplynu, obsahuje více než 95 procent metanu. “Je to ekologické palivo, které zvyšuje energetickou nezávislost České republiky,“ říká Ondřej Malinovský, energetický expert skupiny Sur Lie, která vlastní bioplynovou stanici v Herálci.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Traktory, biatlonisté, Mig 21 a Nečas. Nové Město hostilo unikátní Zetor show

Zetor Show v Novém Městě na Moravě. | Video: Helena Zelená Křížová