Otevírací doba se tam bude řídit počasím. Jakmile teploty klesnou, brána koupaliště se pro návštěvníky zavře. „Když bylo pěkné léto a počasí nám přálo, mívali jsme otevřeno ještě v září. Ale bylo to spíš výjimečně. Většinou jsme zavírali s koncem prázdnin. Počasí na Vysočině koupání nikdy tolik nepřeje jako třeba na jižní Moravě,“ konstatovala Lucie Melounová.

S tím souhlasí i v Bystřici nad Pernštejnem. „K návštěvě koupaliště vždy lákají tři tepla. Teplá voda, teplé sluneční paprsky a teplý vzduch. Jakmile některý z těchto tří faktorů chybí, pak se koupaliště vyprazdňuje. A zvláště letos tady teplých dnů moc nebylo,“ podotkl starosta Bystřice nad Pernštejnem Karel Pačiska.

Moravec na Žďársku.
V Moravci se pojistili proti kupčení s parcelami. Vystaví novou ulici

Bystřické koupaliště nabídlo letos milovníkům vodních hrátek i jednu novinku – několikametrovou dvoumístnou skluzavku. Ani tato atrakce mnoho návštěvníků nepřilákala. „Sezona byla špatná. Ale skluzavka nám tam vydrží i do dalších let, určitě si své příznivce najde,“ řekl Karel Pačiska.

Zase ten covid

Uzavřené už je humpolecké koupaliště Žabák. Sezona tam letos skončila. „Od roku 2008 si vedeme statistiku a letošní rok je, co se týče návštěvnosti, třetí nejhorší. Je to dané hlavně vládními opatřeními, protože i když bylo hezky, lidí přišlo velmi málo,“ nastínil druhý důvod, proč se lidé na koupaliště letos nehrnuli, Jiří Hynek z Technických služeb Humpolec.

Strojírenský podnik Žďas letos slaví sedmdesát let od svého vzniku. Za tu dobu ušel poměrně dlouhou cestu.
Světový Žďas: žďárské lisy pomáhají při likvidaci jaderného odpadu

Podobné zkušenosti mají i v Lukách nad Jihlavou. „Zatím nemáme hotovou statistiku vstupu, ale sezona byla jedna z nejhorších. První věc je počasí. Obvykle bývá deset patnáct tropických dnů a letos byly tak tři čtyři. A druhá věc je testování. To návštěvníky odrazovalo,“ potvrdila místostarostka Luk nad Jihlavou Lada Salátová.

K větší návštěvnosti nepomohla ani skutečnost, že si lidé mohli testy koupit přímo u koupaliště. „Byl to pro ně další výdaj navíc. A stejně tak pro nás, protože u testů musel někdo být. A tak jsme platili dalšího zaměstnance, který testy kontroloval. Pokladní by všechno nezvládla,“ objasnila situaci Lada Salátová.