V nejbližších dnech tam tak na ploše pro přibližně 250 aut skončí bezplatné parkování na neomezenou dobu, čehož využívají jak lidé ze Žďáru a okolí dojíždějící vlakem či autobusem za prací, tak i někteří obyvatelé vedlejšího sídliště, kde se parkovacích míst taktéž nedostává. „Kolaudace vjezdových a výjezdových bran je plánovaná na konec tohoto měsíce. Naši zákazníci budou mít parkování na 2,5 hodiny zdarma. Poté každá započatá hodina bude za 50 korun. Na výjezd bude patnáct minut,“ informovala mluvčí společnosti Kaufland Renata Maierl.

Žďárští obyvatelé z novinky, která se ovšem rozšiřuje po celé republice, nadšení nejsou, protože volně přístupné parkoviště u nádraží bude značně chybět. U Kauflandu odstavených aut přibylo před třemi lety, když po rekonstrukci parkoviště vedle nádražní budovy, které do té doby lidé využívali, byla plocha Správou železniční a dopravní cesty coby majitelem pozemku vyhrazena pouze pro její interní potřeby.

Na parkovišti U Kauflandu jsou na pozemcích města pouze místa vlevo od vjezdu za prodejnami květin a obuvi, ale jelikož celá odstavná plocha byla při kolaudaci prodejny v roce 2007 řešena jako veřejná, zástupci žďárské radnice tehdy smluvně nepožadovali zajištění volně přístupných parkovacích stání.

Jako alespoň částečnou kompenzaci město v lokalitě plánuje výstavbu více jak pětatřiceti parkovacích míst, mohlo by k tomu dojít už v polovině příštího roku. „Pětadvacet míst vznikne v ulici Jihlavská na autobusovém nádraží, dalších dvanáct v ulici Chelčického,“ uvedl žďárský místostarosta Josef Klement.