První dvě nasvícené „zebry“ vznikly v ulici Dolní. „V současné době jsou světla například i u přechodu u Enpeky v ulici Brněnská nebo v blízkosti parku u Ivana,“ vyjmenoval pracovník odboru komunálních služeb Miloslav Dvořák.

Podle jeho slov se ale o žádných dalších světlech u přechodů pro chodce neuvažuje, ba naopak. „Myslím si, že některé osvětlené přechody ve městě jsou zbytečné. Jsou místa, kde třeba po šesté hodině večer skoro nikdo nechodí. Chtěl bych navrhnout, aby se tam světla třeba od desíti večer do čtyř ráno vypínala. Určitě by se ušetřila spousta peněz,“ myslí si Dvořák.

Nechce to však udělat na úkor bezpečnosti chodců. „Opravdu by to byly jen ty přechody, které se v nočních hodinách téměř vůbec nevyužívají. Zdraví a bezpečí lidí je samozřejmě na prvním místě,“ doplnil Miloslav Dvořák.

Podle pracovníka žďárského odboru komunálních služeb patří mezi nejnebezpečnější přechody „zebra“ u Enpeky. „Tam je problém především v tom, že se přechází přes čtyři jízdní pruhy,“ řekl Dvořák.

Důkazem, že zmiňovaný přechod není zrovna bezpečný, je karambol, který se tam v minulých dnech stal. „Řidič osobního automobilu Škoda Octavia tam srazil ženu. Chodkyně si všiml na poslední chvíli a nestačil již zabrzdit. Žena byla s lehkým zraněním převezena na ošetření do nemocnice,“ sdělil před časem mluvčí žďárské policie Václav Kučera.