Na sezonu se připravuje radnice ve Žďáře nad Sázavou. „V letních měsících jsme nakoupili nový stroj, čtyřkolku, která umožní najíždění tras i za silnicí, kam jsme se dříve se skútrem nedostali. Třeba od Vodojemu směrem na Lhotku a dále na Sklené," konstatoval druhý místostarosta Ladislav Bárta s tím, že se rovněž pustili do oprav mostů na Plíčkách.

Ke stávajícímu padesátikilometrovému Ski regionu Žďársko, který tvoří okruh Žďárský, Hamerský, Losenický, Polničský a Škrdlovický, přibude i několik lesních cest v lokalitě za Křivákem směrem na Nové Veselí. Dle Bárty byly cesty vytipovány po dohodě se správcem lesa tak, aby šlo skloubit sportování s těžbou dřeva.

Na veškerou údržbu je vyčleněno v rozpočtu okresního města 300 tisíc korun, totožný obnos jako loni. Navíc radnice získala z Kraje Vysočina dotaci na úpravu Žďárského okruhu ve výši 100 tisíc korun. Další sumou, v závislosti na tom, jaká je zima, přispívají okolní obce, například Polnička, Velká Losenice, Škrdlovice či Hamry nad Sázavou. „Loňských 300 tisíc korun jsme zcela nevyužili, náklady byly totiž menší. Zbytek byl použit na stopovač," řekl Ladislav Bárta.

Běžkaři momentálně nemají možnost, jak údržbu finančně podpořit. „Myslím si, že tato varianta by tu měla být, někteří lyžaři nám sami dávají návrhy. Jako nejjednodušší se jeví zřízení účtu, respektive odkazu na něj na webových stránkách Ski regionu Žďársko. Na účet by lidé mohli posílat své finanční příspěvky," dodal ještě místostarosta Žďáru.

Stotisícovou dotaci na rozšíření lyžařských tras v okolí Velkého Dářka, konkrétně na značení a strojovou údržbu, obdržel i Subregion Velké Dářko. „Půjde o pět běžeckých okruhů značených podle metodiky používané Klubem českých turistů. Počítáme s osmdesáti značkami," sdělil za Subregion Velké Dářko starosta Škrdlovic Ivan Hořínek. Nově bude běžkařům k dispozici 11,6 kilometru dlouhý Radostínský okruh, 11,8 kilometrový Račínský, 12,6 kilometru dlouhý Městecký, Škrdlovický okruh II o délce 17,5 kilometru a jednatřicetikilometrový okruh Světnovský.

Vyznavačům bílé stopy by se tak v letošní zimě za příznivých sněhových podmínek nabízelo ve Ski areálu Žďársko a v okolí obcí subregionu, který zahrnuje Cikháj, Karlov, Radostín, Světnov, Škrdlovice, Vojnův Městec, Polničku a Račín, celkem 134,5 kilometru běžeckých stop. „Tím pádem dojde k napojení na trasy na Novoměstsku, Žďársku a dále na Havlíčkobrodsko," podotkl škrdlovický starosta Hořínek.

Novinky hlásí z Novoměstska, kde se podařilo opravit poškozené rozcestníky, mostky v Kuklíku a Třech Studních a doplnit terénní značení.  Tratě v okolí Nového Města na Moravě dosahují sta kilometrů. Jsou upravovány rolbou jak pro klasický i bruslařský styl běhu na lyžích, a to severovýchodně od Nového Města a vedou přes území více než 20 obcí. V areálu Vysočina areny budou opětovně na závodních tratích vyhrazeny hodiny pro veřejnost.

„Na běžky vyrážíme s manželem velice rádi. Naše oblíbená trasa je ze Žďáru na Račín, kde posedíme na chvíli v hospůdce, dáme si něco malého k jídlu a pak jedeme zpět. Na kvalitu tras si nemohu stěžovat a je jen k dobru, že se jejich síť neustále rozrůstá a zkvalitňuje," tvrdí Andrea Vilhelmová ze Žďáru.