„Na sklonku února se nám poškodil frézovací válec na rolbě a museli jsme zajistit jeho výměnu. Ta činila 100 tisíc korun bez DPH a vydané peníze zásadním způsobem zasáhly do našeho rozpočtu,“ vysvětluje důvod vypsané žádosti o pomoc Jiří Bradáč ze žďárského AB sportu, jež okruhy upravuje.

Vzhledem k tomu, že je pracovně vytížen, oslovuje podnikatele a živnostníky, kteří z úpravy tratí profitují, telefonicky nebo prostřednictvím e-mailu. Ve většině případech se jedná o prodejce lyžařských potřeb či majitele restaurací a penzionů.

„Někteří reagují, jiní mlčí. Ve snaze ale pokračujeme nadále. V současné době máme vybráno, tedy včetně zatím příslíbených peněz, polovinou nebo těsně pod polovinu potřebné částky,“ předpokládá Bradáč s tím, že pro všechny, kteří chtějí pomoci s financováním opravy, zveřejnil na webových stránkách www.ab-sport.cz darovací smlouvu a způsob, jak s ní nakládat. Do budoucna by pak bylo možné shromažďovat finance na účtu veřejné sbírky. Tu však podle Bradáče musí povolit krajský úřad a vyřízení trvá několik týdnů.

Lyžovat se ještě bude

Do samotné akce se však nezapojují jen firmy, ale také jednotlivci. Kromě běžkařů z okresního města i milovníci žďárských bílých stop z Golčova Jeníkova, Pardubic nebo Brna. „Občas přicházejí i přímo k nám do obchodu. S pětistovkou, ale i dvěma tisíci,“ říká Bradáč a dodává, že dnes již opravená rolba, která je v majetku TJ od zimní sezony 2003/2004, určitě ještě letos najde své uplatnění.

„Předpověď počasí slibuje mrazy, možná napadne nový sníh. Navíc mají školáci v Brně jarní prázdniny, takže předpokládám, že ani tratě, na kterých se dá ještě lyžovat, ani stroje nebudou zahálet,“ myslí si Jiří Bradáč.