„Ve Vysočina aréně je pro lyžaře od úterka nachystán dvoukilometrový okruh z technického sněhu,“ potvrdil dobrou zprávu Josef Humlíček z novoměstského informačního centra.

Milovníci bílé stopy tak dostali od Sportovního klubu Nové Město na Moravě, který se o úpravu tratí ve Vysočina Areně stará, doslova mikulášskou nadílku.

Dvoukilometrový okruh mohl být upraven díky technickému sněhu ze zásobníku, v němž „odpočíval“ od konce ledna až do minulého týdne. Zájemci o lyžování se ale budou muset řídit kalendářem, který najdou na webových stránkách www.vysocina-arena.cz. Právě tam je pravidelně aktualizována provozní doba, hodiny pro veřejnost jsou přesně dané. „To je jeden z důvodů, proč do Vysočina Areny lyžovat nechodím. Nemůžu si tam zajít, kdy chci. Navíc jsou tam poměrně těžké tratě a hodně lidí. Raději si počkám, až budou upravené stopy třeba okolo Blatin či Studnic, lyžování v přírodě se mi totiž líbí mnohem víc,“ poznamenal Petr Švanda z Nového Města na Moravě.

Na lyžování v přírodě si ale lidé na Novoměstsku budou muset ještě nějaký čas počkat. „Přírodního sněhu stále ještě není tolik, aby bylo možné začít najíždět lyžařské tratě. Začali jsme uvažovat o nějakém kratším okruhu okolo Tří Studní, vše ale záleží na vývoji počasí,“ vyjádřil se Josef Humlíček.

Zato na Žďársku už se lyžovat začalo. „Už jsem byla vyzkoušet běžky na Řádkově louce nad Pilákem, nebylo to špatné, ale není to ještě úplně ono. Dalo se jen bruslit, stopy na klasiku zatím chybí. Strašně jsem se těšila na novou lyžařskou sezonu, ale to jsem nebyla zdaleka jediná, běžkařů jsem tam potkala spoustu. Chci se zajet podívat i do Vysočina Areny, třeba to tam bude lepší,“ zadoufala Jaroslava Koudelková Ze Žďáru nad Sázavou.

U Pilské nádrže začali tratě upravovat už v pondělí. „Byl tam pevný základ, který jsme srovnali. V úterý jsme se pokusili o další úpravu napadaného sněhu, ale vlivem oteplení se trhala celá vrstva sněhu až na trávu. Rozhodli jsme se dál nepokračovat a s další úpravou počkáme na mráz. Pak teprve na tom půjde lyžovat, okruh bude mít okolo pěti kilometrů,“ vysvětlil Josef Holemář ze Ski regionu Žďársko. Pokud bude počasí přát, začnou se projíždět i některé další trasy – k Polničce, Velké Losenici, Račínu a na další místa.

Podobně je tomu i v případě Novoměstska, kde se v zimním období pravidelně udržuje okolo stovky kilometrů běžkařských tratí. Pro klasiku i bruslení tam bývá upravován okruh v Zahradníkově koutě. Ostatní tratě se upravují pouze pro klasiku.

Oba ski regiony bývají v zimním období běžkařskými trasami propojeny. Tratě na sebe navazují u Skleného, kam ze Žďáru vedou přes Lhotku a na Novoměstsko pokračují směrem ke Třem Studním.