Pokud se nebude opakovat loňská, lyžařům krajně nepřející zima, lze očekávat zvýšení zájmu především o běžky.
Pelhřimovští radní koupili sněžný skútr pro úpravu bílé stopy již vloni, Humpolečtí se na investici za 400 tisíc korun právě chystají.
Běžkaři se tedy sklouznou na Křemešnicku i v okolí Hejlova, na Humpolecku v těchto dnech vrcholí doznačování sedmdesáti kilometrů běžeckých tras.

Odborník poradí

Pelhřimovský prodejce lyžařských potřeb Miroslav Vacík ale prozatím odhadl poměr sjezdových lyží a běžek jako vyrovnaný. „Je to půl na půl. Lidé o tom, že se budou upravovat běžecké stopy, zatím příliš neví. Navíc zatím není dostatek sněhu,“ podotkl Vacík.

Spousta zájemců o pořízení lyží nyní řeší otázku, zda zakoupit lyže nové či starší, případně, zda si je vypůjčit. „Liší se to případ od případu. Každý musí zvážit, jak často a na jaké úrovni hodlá lyžovat. Řada lidí si neuvědomuje, že zapůjčení zánovního kompletu je může přijít výhodněji než koupě bazarové výbavy mnohdy pochybné kvality,“ upozornil Točík s tím, že nejlépe je vyhledat odborníka. Totéž platí i pro ty, kteří se rozhodnou pro nové lyže.
„Devadesát procent lidí přijde s tím, že chce carvingy. Dnes to ale je dost široký pojem,“ poukázal Vacík na záplavu různých podskupin, stejně jako na to, že lepší lyže by neměly postrádat nedávno zcela opomíjené dřevo.

Lyžaři každopádně toužebně vyhlíží další sněhové vločky. Mezi nadšence, kteří neodolali a běžky z garáže již vytáhli, patří i pelhřimovský starosta Leopold Bambula.
„Proběhl jsem se jen okolo naší chalupy. Ještě to nebylo ono. Nechalo se jezdit jen tam, kde je travnatý podklad. Snad nás zima letos nenechá na holičkách,“ vyslovil přání známý milovník lyžařské stopy.
„Lidé k nám chodí kvůli lyžím nejméně měsíc,“ předeslal Miroslav Točík z pelhřimovského Sport–servisu.