„Chodí k nám párek bezdomovců, muž a žena. Minulý čtvrtek měli mezi sebou nějaký konflikt a začali se tady strašně hádat, řvali na sebe a nadávali si. Tak jsme na ně museli zavolat městské policisty,“ popsal nepříjemný zážitek ředitel knihovny Roman Kratochvíl.

Pro strážníky jsou oba bezdomovci staré známé firmy. „Městští policisté přišli, bezdomovce legitimovali, domluvili jim a ti se pak zklidnili. Tím to celé skončilo. Strážníci se vyjádřili v tom smyslu, že už je dobře znají,“ vyjádřil se Roman Kratochvíl.

Případ z minulého čtvrtka nebyl prvním incidentem, který museli zaměstnanci žďárské knihovny řešit. „Před třemi týdny se stejná dvojice prala před knihovnou. Tehdy jsme také volali městskou policii. Ale než strážníci přijeli, tak bezdomovci stačili zmizet,“ řekl Roman Kratochvíl.

Dvojice bezdomovců navštěvuje v poslední době městskou knihovnu s železnou pravidelností.  „Chodívají k nám na internet. Je to podobná situace jako v nemocnici nebo na poliklinice. Venku nastalo chladné počasí a bezdomovci se k nám prostě chodí ohřát. Pokud nic nedělají, nemáme žádný důvod je vykázat. Horší je, když pak ztropí nějakou scénu. To je potom nepříjemné nejen pro nás, ale i pro čtenáře, kteří k nám chodí. My pak máme jedinou možnost – zavolat městské strážníky,“ posteskl si ředitel knihovny.