Ti jej teď opustili a nepořádek na místě zůstal. Jen pár desítek metrů odtud se přitom nachází studánka U Křiváku, kam lidé chodí pro pitnou vodu. Lesním porostem také vede nová naučná stezka a v létě jsou městské pozemky rájem houbařů.

Policisté o nich vědí

„Obě policie, jak městskou, tak i republikovou, jsme o tom informovali. Policisté si bezdomovce zaevidovali a vědí, o koho se jedná. Ovšem nemohou nijak účinně zabránit tomu, aby tady takový nepořádek zůstával,“ uvedl Bohumil Fischer, který má v městských lesích na starosti myslivost. Problémy s lidmi bez domova žijící v těchto porostech neřeší poprvé.

V houštině, kde nyní zůstalo množství odpadků připomínající menší skládku, dokonce skupinka bezdomovců pálila ohně. Před odchodem ze svého provizorního ubytování navíc „táborníci“ matrace částečně spálili. Jen zázrakem smrková houština nechytla. „Existují ale přitom i slušní bezdomovci. Jedny jsme měli u Vetelských rybníků a když odešli, nikdo by nepoznal, že tam tábořili. Všechno po sobě uklidili,“ dodal Bohumil Fischer.

Hospodáři z městských lesů proto doufají, že se jim nyní podaří za pomoci policistů skupinku lidí bez domova, jež čítala nejméně čtyři muže a jednu ženu, dohledat. Vlastními silami by se je pak mohli pokusit přemluvit, aby si po sobě nepořádek odklidili. Pravděpodobně to ale dopadne podobně jako již několikrát – odpadky budou muset lesní hospodáři či osoby pověřené městem odvézt sami.

I přímo ve městě

Problémy s různými kutlochy a odpadky po bezdomovcích jsou ale i přímo ve Žďáře. „Nejvíce jich je v okrajových částech města, kde se nacházejí nejrůznější lesíky. Také u nádraží, u obchodního domu Albert hypermarket a za garážemi. Těchto případů nijak nepřibývá ani neubývá, stav je poměrně setrvalý,“ vyjádřil se Jaroslav Kadlec, vedoucí žďárského komunálního odboru.

„Pokud na něco takového přijdeme nebo jsme na to upozorněni, kontaktujeme pracovníky žďárského komunálního odboru,“ popsal Martin Kunc, vedoucí strážníků ve Žďáře. Ti na místo vysílají jednou za čas takzvanou pracovní četu, která pozůstatky po pobytu bezdomovců odklízí.

Způsobů, jak se s lidmi bez domova vypořádat, žďárští policisté mnoho nemají. „Můžeme jim samozřejmě udělit blokovou pokutu za znečišťování veřejného prostranství, a to až do výše jednoho tisíce korun. Ale je jen velmi málo pravděpodobné, že by tuto částku nakonec zaplatili,“ podotkl Martin Kunc.