„Na trávníku u mostu v ulici 1. Máje jsem nedávno viděla odhozenou stříkačku. Chodíme tudy se psy a hlavně s dětmi, navíc hned vedle je školka. Děsím se toho, kdyby se dcerka o stříkačku píchla a třeba se něčím nakazila. To ale nikoho nezajímá. Hlavně že se takovým existencím pořád ve všem vychází vstříc, i když na nějaká pravidla kašlou, a slušný a bezproblémový člověk nakonec nemá zastání,“ prohlásila Dana Matějková ze Žďáru.

Lipové stromořadí na náměstí Republiky.
Lípy na náměstí Republiky jsou nebezpečné. Místní se obracejí na úřad

Lidé bez přístřeší po městě pendlují sem a tam, když jsou vykázáni z jednoho místa, které po nich pak radnice nechá na své náklady uvést do původního stavu, přesunou se o kus dál. Nebo se za pár dnů zase vrátí a obtěžují okolí hlukem a nepořádkem dál. „Legislativní nástroje jsou velmi omezené, pokud tito lidé nepáchají trestnou činnost,“ konstatoval žďárský místostarosta Josef Klement s tím, že pracovníci sociálního odboru společně se strážníky nocležiště bezdomovců monitorují a snaží se jejich obyvatele ovlivnit, aby šli do azylového domu.

Jenže bezdomovcům, kteří ve většině případů ze Žďáru ani nepocházejí, jejich způsob života vyhovuje. „Tito lidé azylového domu nepůjdou, a to ani v zimě, protože by tam museli dodržovat režim bez alkoholu a další pravidla. Snažíme se je hlavně dostat z míst, kde se po zimě zvyšuje frekvence obyvatel, což je zrovna nyní případ mostu v ulici 1. Máje nebo viaduktu. Majitelem jednoho pozemku je ale Správa železniční dopravní cesty a druhého Povodí Vltavy, které je samozřejmě samy vyklízet nebudou, to nakonec budeme muset vyjednat a zařídit sami,“ přiblížil starosta Žďáru Zdeněk Navrátil.

V Žďáře nad Sázavou se staví sítě pro obytné domy – parcely na Klafaru:
Parcela? Tisíc korun za metr čtvereční je málo. Přidejte