Situace lidí ve Stříteži není právě záviděníhodná, neboť na obec byla uvalena nucená správa. „Moje funkce skončila o půlnoci 5. října. Obec si přebral správce,“ potvrdil bývalý starosta Stříteže Radek Štourač.

Pro obec to znamená omezení veškerých finančních prostředků na budoucí rozvoj. „Do obce nepřijdou žádné peníze z dotací, o ty musí požádat starosta. Správce bude pouze platit faktury na základě dlouhodobých smluv. Ale jakékoliv další přesuny nebo pohyby finančních prostředků dělat ze zákona nemůže,“ vysvětlil Radek Štourač.

Přestože obci nehrozí žádná okamžitá, bezpodmínečně nutná investice, bude časem potřeba vyřešit například kanalizaci. „Ta se bude muset v budoucnu řešit. A důležitá je také údržba komunikací. V současné době jsou sice z devadesáti procent v dobrém stavu, to se ale bude postupem času měnit,“ podotkl Radek Štourač.

Dlouholetého bývalého starostu mrzí, jak se situace vyvinula. „Obětoval jsem té práci spoustu času. I nadále jsem byl ochoten kandidovat do zastupitelstva, ale starostou už jsem dál být nechtěl,“ objasnil svůj postoj Radek Štourač.

Situaci ve Stříteži by mohlo ještě zachránit vypsání termínu náhradních voleb. „Ty musí vypsat prezident republiky. Mohly by se uskutečnit koncem ledna nebo počátkem února. Nejsme jedinou obcí, která takto dopadla, je nás sedmnáct, tak předpokládám, že náhradní volby snad budou,“ sdělil Radek Štourač.

Pokud by ve Stříteži sestavili alespoň jednu kandidátku, mohla by být nucená správa obce znovu nahrazena místním vedením. „Rád bych, kdyby se situace vrátila do normálu. Jsem smutný z toho, jak to všechno dopadlo. Už uvažuji i o tom, že pokud to nepůjde jinak, šel bych znovu kandidovat. Ale je to pro mě jen krajní verze,“ vyjádřil se Radek Štourač.