Na každé zastávce ve Žďáře dostanou účastníci razítko. Jakmile jich budou mít aspoň šest a kartičku odevzdají, získají v lednu odměnu. Na její vyzvednutí se těší pětiletý Tobiáš. „Moc mě to baví. Chodím na procházky s maminkou a tatínkem. Všude si to prohlédnu a fotím se,“ popisuje malý návštěvník. To potvrzuje i jeho matka Andrea. „Nevím, jestli se stihneme podívat na všechna místa. Některá jsou časově omezená. Ale je to pěkné zpestření adventu,“ pochvaluje si žena a vypichuje výstavu betlémů v kapli svaté Barbory jako nejlepší stanoviště.

V kapli je totiž výstava desítek různorodých betlémů. Některé jsou pohyblivé, jiné tvořili ze dřeva řezbáři a některé jsou postavené z netradičních materiálů jako kamení či perník. Na všechny dohlíží Petr Šimon. „Zájem lidí o betlémy je velký. Pomáhá tomu i to, že sem chodí pro razítko. Kromě rodin to využívají i školky. Každého baví trochu jiný betlém. Každý je něčím trochu jiný. Liší se i místem, odkud pochází,“ přibližuje Šimon.

Putovní hra ve Žďáře nad Sázavou má oslavit 800 let od vzniku prvního živého betléma. Ilustrační foto: Deník/Jaroslav Loskot
Půjdem spolu za betlémy: ve Žďáře se chystá velká putovní hra

Spoluautorem nápadu Půjdem spolu za betlémy je farář Blažej Hejtmánek. „Odkazujeme na historii prvního betlému. Ten byl živý a vytvořil ho František z Assisi před osmi set lety. Chtěli jsme také, aby si lidé mohli užít vánoční čas. Stanoviště však mohou navštívit i po Štědrém dnu. Rozdání odměn pro nejmenší pak bude sedmého ledna v kostela svatého Prokopa,“ předesílá Hejtmánek.

Některá stanoviště jsou otevřená denně. Na jiných je možnost razítko získat omezená. To je i příklad poutního kostela na Zelené hoře. Otevřeno bude mít pouze mezi jedenáctou a čtvrtou hodinou od šestadvacátého prosince do konce roku. Kastelán Ondřej Vobejda pro Deník naposledy uvedl, že v památce UNESCO uvidí lidé desítky vyřezávaných figurek z lipového dřeva. „Chceme udržet tradici. S výstavbou však začneme ještě dříve. Mělo by to být už třiadvacátého,“ dodává.