Rychlík R988 se na peróně zdržel jen necelé tři minuty. Během krátké doby se však stihlo kromě připálení svátečního světla i pozdravení a popřání k Vánocům a do nového roku.

„Já to vnímám také jako regionální setkání. Sejdou se tady skauti ze Žďáru nad Sázavou, z Nového Města na Moravě, z Bystřice nad Pernštejnem a ze Svratky. Během roku se těžko dostaneme takhle dohromady. Dříve jsme se setkávali pravidelně na okresních radách, ty jsou dnes delegované na kraj, takže okresní setkání teď probíhá tady na peróně, což je také příjemné," usmíval se oldskaut Josef Krupica.

Betlémské světlo vezl domů do Nového Města na Moravě v dřevěné lucerně. „Ze začátku jsme svíčky nosili různě ve sklenicích. Když to viděl děda, můj tchán, tak mi řekl Já ti musím udělat pořádnou lucernu. A v té to vozíme už asi od roku 1992. Je naprosto spolehlivá. Zkoušeli jsme plamínek převézt v Novém Městě z náměstí na Holubku, lampu jsme měli vystrčenou z okýnka a svítila furt," zavzpomínal jeden ze zakládajících členů porevolučního skautingu v Novém Městě.

Tradice putování plamínku z Betléma zřejmě vznikla už někdy na přelomu 3. a 4. století. „Svatý Jiří, patron skautů celého světa, byl voják císaře Diokleciána. Z Betléma jel na koni obráceně. Všichni se mu smáli, proč jede obráceně, proč nejede normálně? On říkal, že nemůže, protože by mu zhaslo světlo," připomněl legendu Vladimír Slovák, někdejší vedoucí žďárských vodních skautů a dnes vedoucí krajských oldskautů.