Ten nejčerstvější si připsala minulý týden na Národní výstavě Den českého strakatého skotu v Radešínské Svratce, kde se stala národní šampionkou. A to přitom chovatelé před první výstavou v roce 2013 váhali, zda bude mít šanci. Zbytečně. Zvítězila hned napoprvé. „Říkáme o ní, že je zrozená k tomu, aby se předváděla na výstavách," usmívá se předseda představenstva a prokurista Jaroslav Michal.

Úspěšná kráva letos navštívila šest akcí a všechny vyhrála. „Parta zhruba devíti lidí, kteří se o Bertu starají a na výstavy s ní jezdí, si říká Berta team. Dokonce si pořídili i speciální trička s tímto nápisem," popisuje Michal.

„Musíme říct, že nás péče o ni spojila, stal se z nás skutečný tým," doplňuje zootechnička Ludmila Michalová. Ta se stará nejen o Bertu, ale o všech čtyři sta padesát krav, které na farmě v Radešínské Svratce mají.

Kariéra úspěšné dojnice přitom málem ani nezačala. „Když byla na druhé laktaci, vybírali jsme krávy na výstavu do Opařan. Byla jednou z adeptek, ale váhali jsme, zda ji brát. Ale líbila se nám, a tak jsme ji nakonec vzali. A hned svoji první výstavu vyhrála a stala se šampionkou," chválí Bertu zootechnička Ludmila Michalová.

Samotné Bertě se začátky kariéry moc nelíbily. „Krávy se běžně chovají na volno. Je proto třeba je několik dní předem vyvazovat s hlavou vysoko nahoru. Berta byla dost svérázná, když jsme ji chtěli poprvé vyvazovat, rozbila nám ohradu," vzpomíná zootechnička. „A když jsme ji naopak měli začít vodit, stála na místě a nechtěla se hnout," dodává.

„Doma se nakonec naučila chodit hezky, ale na první výstavě to byla tragédie, dokonce nám utekla. Poprvé v kruhu byla jako tank," směje se zootechnička Lenka Hořínková. Ani divoké chování však porotce neodradilo. „Neobešla ani jeden kruh a hned ji postavili jako vítězku do středu. To se jí ale nelíbilo, chtěla se vrátit k ostatním krávám," říká.

„Zato teď si to doslova užívá. Stoupne si na první místo a stojí. Chová se jako profík a nosí se s hlavou nahoru," popisuje Hořínková. „Myslím si, že si je vědomá toho, že je zkrátka dobrá," dodává.

A navrch má šampionka prý i ve stádu. „Je vedoucí, dovede si udělat pořádek. V dojírně stává na vyvýšeném místě, aby viděla na ostatní. Má také své místo, na kterém vždy lehává," popisuje Michalová.

Berta nedělá chovatelům radost jen na výstavách. „Nyní je březí, bude mít šesté telátko. Dosud měla tři býčky a dvě jalovičky," sděluje hrdě Hořínková. „Doufáme, že teď se narodí také jalovička. Třeba z ní vychováme další šampionku," usmívají se zootechničky.

Štědrá je Berta také v dávkách mléka. „Za svoji čtvrtou laktaci, která byla zatím nejbohatší, nadojila 10 264 kilogramů, letos má ale už nadojeno zhruba 11 320 kilogramů," popisuje Michal.

Průměrná kráva přitom nadojí asi 8 800 kilogramů. „Je to zkrátka výjimečná kráva. Vyhrává výstavy, vypadá moc pěkně, hodně nadojí a vydrží dojit poměrně dlouho," chválí Bertu Michalová.

„Vždy se navíc otelila sama, nemusíme ji ani příliš léčit. Je to zkrátka bezproblémové zvíře, což je mnohdy důležitější, než výhra v soutěžích. To už je jen třešnička na dortu," dodává.

VOLBA MISS

Vybírání zástupkyň na výstavu připomíná skutečnou volbu miss. „Procházíme všechny krávy a vybíráme ty, které jsou exteriérově nejhezčí. Z těch pak zvolíme ty, které pojedou na výstavu," popisuje Michalová.

Krávy čeká před výstavou řada procedur. „Musí se naučit stát, chodit, být ovladatelné vodičem. Musí vědět, co se po nich chce. Každá to v průběhu času pochopí. Některá dříve, některá později. Někdy je však zvíře natolik nezvladatelné, že jej na výstavu nemůžeme vzít, ačkoli bychom chtěli," přibližuje Michalová.

Když se zvíře naučí poslouchat svého vodiče, další fází příprav je stříhání a umývání. „Zhruba čtrnáct dní před výstavou se krávy celé ostříhají, těsně před akcí se jim vyholí vemeno. Je třeba je celé umýt mýdlem a vyčistit a vybělit ocas. Nezbytný je také odběr krve kvůli zdravotní zkoušce," vysvětluje Michalová.

HRDINKA KNIHY

Berta svým příběhem zaujala i spisovatelku Zdeňku Šiborovou z Nové Vsi u Nového Města na Moravě. O úspěšném zvířeti vydala pohádkovou knihu Kravička Berta a její strakatá cesta za slávou. Publikaci vydalo Ministerstvo zemědělství.

„I díky knížce se o Bertu děti zajímají. Když se tu někdo objeví, hned se ptá, jaké má kravička Berta číslo, že se na ni chce jít podívat," usmívá se ošetřovatelka Marcela Šebková.

„I na výstavě tady ve Svratce si na ni děti ukazovaly, že je to kravička z té knížky," doplňuje ji Hořínková.

Sezona zemědělských výstav začíná v dubnu a končí v září. „Pokud bude Berta v kondici, na jaře ji čekají další soutěže. Každé otelení však s sebou může nést zdravotní rizika, takže doufáme, že vše dopadne dobře a budeme moci vyrazit. Ostatní z nás ale asi moc radost mít nebudou," připouští pobaveně Michalová.

„Říkáme si však, že dokud je pěkná a má na to, tak proč ji neukazovat," dodává.

Silná soupeřka z Radešínské Svratky však není jediným důvodem, proč někteří chovatelé o výstavy nemají příliš velký zájem.

„Je to vždy práce navíc. Příprava, čištění, stříhání, vodění, to všechno jsou věci, které někteří podstupovat nechtějí. Ještě důležitější, než samotné zvíře, jsou proto lidé, kteří se o dobytek rádi starají a rozumějí mu," uzavírá Michal.