„Už nějakých patnáct let se pohybuji v této branži a zaměstnávám lidi, kteří umí něco vytvořit. Je ale velmi těžké najít nový mladý talent, který by chtěl pracovat rukama. Tak mě napadl způsob, jak toto řemeslo dostat mezi lidi. Vadí mi myšlenka ty jsi hloupý, půjdeš na učňák,“ vysvětlila módní návrhářka a organizátorka projektu Jana Berg.

Návrhářka se snažila najít něco zajímavého, co by mohlo děti na uměleckých školách pohltit, aby měly zájem vytvořit něco krásného a chtěly pracovat rukama.

„Na rozdíl od jiných řemesel, práce na modelech je rychlý způsob, jak světu ukázat, co krásného se dá vytvořit a pyšnit se tím. Když někdo dělá ložisko do auta, tak to bude těžko ukazovat,“ dodala Jana Berg.

Studenti mají možnost pracovat s materiálem, který je v ničem neomezuje. Mohou používat velkolepé materiály a hrát si. Nemusejí řešit, kolik který kus látky stojí a jak ušetřit. „Studenti, kteří se do projektu zapojili, jsou úžasní. Dostali prostor a mohou pracovat bez omezení. Já funguji pouze jako rádce. Všechno musí být jejich práce,“ upozornila návrhářka.

Šaty, které vzniknou v Heleníně, budou mít modrozelenou barvu. Podílet se na nich budou i skláři, kteří dodají doplňky. Na obrazovkách se model objeví 20. března.