A tak zatímco koncem dubna mohli konkrétně řidiči ve Žďáře nad Sázavou pořídit nejprodávanější Natural 95 například u čerpací stanice společnosti Zdar za 32,20 korun za litr, nyní již surovinu nakoupí o třicet haléřů dráže. Stejný cenový posun pak zaznamenala i motorová nafta: ještě k 26. dubnu byla tamtéž k mání za 30,20 korun litr, nyní za 30,50.

Své ví i řidiči tankující u Benziny na Jihlavské ulici: k poslednímu dubnu stál litr Naturalu 95 33,40 korun, o tři dny později již 33,90. Cena nafty pak u této pumpy poskočila směrem vzhůru dokonce o šedesát haléřů, na 31,80 korun za litr.

„To víte, že zdražování vnímám. Snažím se to řešit i tím, že jezdím úsporněji, ale pokud je člověk na cestách hlavně přes pracovní týden , a navíc se pohybuje hlavně po městě, tak toho stejně moc neušetří,“ konstatuje žďárský podnikatel Petr Koníček.

Analytik Jan Šimek ze společnosti Broker Consulting spatřuje příčiny zdražování v ekonomickém oživení, se kterým je spojena větší přeprava zboží a zařízení. Nezanedbatelný vliv na rostoucí ceny pohonných hmot má podle něho také oslabující kurz koruny. „Navíc při současných cenách ropy, která se obchoduje za více než 86 USD za barel, existuje prostor pro další růst cen benzinu i nafty,“ dodal Šimek.