Každoroční podzimní benefice Na jedné lodi má letos podtitul Na vlně svobody. Souvisí to právě se 17. listopadem a pětadvaceti roky svobody, které revoluce přinesla.

„Chtěli jsme tím připomenout, že sametová revoluce se netýká pouze politiky. Kdyby k ní nedošlo, tak by se sektor neziskových organizací nedostal do takové podoby, v jaké dnes je," řekla ředitelka organizace Ruth Šormová.

Už třetím rokem si organizace Portimo připravila zábavu na celý den. I proto se vedení rozhodlo uspořádat akci na konci pracovního týdne. Program začne v pátek v deset hodin dopoledne.

Hrdý Budžes

„Celodenní benefici jsme se snažili udělat tak, aby se líbila příchozím každého věku," uvedla ředitelka Šormová. Prvními dopoledními návštěvníky tak budou třídy některých škol. V předsálí kulturního domu se otevře svobodná Kafárna-osvěžovna, kde se příchozí budou moci zakousnout do slané či sladké dobroty nebo se osvěžit domácí limonádou.

„Návštěvníci si dále budou moci prohlédnout výstavu o proměně sociálních služeb nebo si pustit video v juke-boxu," popsala další lákadla benefice Šormová.

Kromě zhlédnutí videa však zájemci také mohou vyluštit retrokřížovku nebo fotokvíz s názvem Jak jsme se proměnili, zaznamenat svou vzpomínku na rok 1989 anebo si přečíst čtivo minulého režimu.

Děti se zabaví v dětském salonu, kde na ně čeká spousta dobových hraček, stolní hry či ateliér. Ten se zaměří na tvorbu obrázků nebo textů na téma svoboda a nesvoboda. Své výtvory pak mohou děti vystavit.

Benefiční akci zakončí v sedm hodin představení. „Vrcholem celého dne bude představení Hrdý Budžes s Bárou Hrzánovou. Už teď jsou lístky vyprodané," potvrdila Ruth Šormová.