Zatímco ještě v pátek mohli milovníci běžeckého lyžování, byť pouze omezeně, vyrazit do terénu, již v sobotu byly podmínky o poznání horší. Neděle se už v okolí okresního města představila téměř holými poli a loukami. Není se čemu divit - například meteorologická stanice ve Svratouchu, který se nachází v blízkosti Svratky těsně za hranicemi žďárského okresu, evidovala v neděli kolem půl páté večer teplotu 6,4 stupňů Celsia.

Běžkaři tak musejí na čas své vybavení uložit do skříní a sklepů, nyní nelze na Žďársku lyžovat v podstatě nikde. „Během soboty odtála většina sněhu a v nižších polohách už není skoro žádný. Lyžovat se v terénu nedá,“ uvedl Jiří Trnka z Informačního centra v Novém Městě na Moravě. Také lyžařský oddíl Tělovýchovné jednoty Žďár nad Sázavou již před několika dny s úpravou lyžařských tras v okolí města přestal. „V úterý má ale dojít ke změně počasí a snad se dočkáme i sněžení,“ dal běžkařům naději Jiří Bradáč ze žďárského lyžařského oddílu.

Milovníci sjezdovek se zatím mohou svému koníčku bez obav věnovat. Navzdory oblevě je většina lyžařských areálů v regionu díky dostatečnému množství technického sněhu v provozu. Lyžuje se například ve Svratce, v Dalečíně na Bystřicku, na Fajtově kopci ve Velkém Meziříčí či ve Ski Snowparku na Harusově kopci u Nového Města na Moravě. „Sněhu máme asi 60 až 80 centimetrů a ani v dalších dnech neplánujeme žádné omezení provozní doby. O víkendu tady lyžaři byli, ale nepřijelo jich pochopitelně tolik, jako tomu bývá jindy – počasí se na návštěvnosti vždy projeví,“ uvedl Karel Klapač, správce Ski Snowparku na Harusově kopci.

A jaké počasí předpovídají meteorologové v dalších dnech? Na Vysočině má být v pondělí jasno nebo skoro jasno, ráno a dopoledne ojediněle mlhy nebo nízká oblačnost. Nejvyšší odpolední teploty se mají vyšplhat na 7 až 11 stupňů Celsia.

V úterý dorazí do kraje studená fronta. Očekávat lze tedy jasno či skoro jasno, opět s ranními ojedinělými mlhami nebo i s nízkou oblačností. Během dne má od severozápadu přechodně přibývat oblačnost, místy se slabým občasným deštěm, který bude v polohách nad 700 metrů nad mořem přecházet ve sněžení. Nejnižší noční teploty se budou pohybovat mezi 1 až minus 2 stupni, nejvyšší denní pak od 5 až do 9 stupňů Celsia.