„Loni jsme s tak trochu bojovali s tím, že se z bedny ztrácely věci z bedny, ale udělali jsme zkušenost, že se to stávalo hlavně u nových potřeb. Pokud nám fotbalisté do bedny darovali starší kopací míče, už to bylo lepší," konstatoval starosta Žďáru nad Sázavou Zdeněk Navrátil.

„Je to samozřejmě především o výchově lidí, musí si na to zvyknout a pochopit, že tím, že věci z bedny ukradnou, ničemu nepomohou," doplnil starosta s tím, že na konci loňského léta byl už stav náčiní v bedně příznivější, navíc tam začali nosit nepoužívané starší sportovní potřeby i někteří žďárští obyvatelé.

Žďárská radnice je ochotná do bedny i nadále něčím přispět, ale spíše půjde o levnější věci, které pro případné zloděje nebudou tak lákavé.

„To znamená, že nekoupíme nový kopačák za pětistovku, ale třeba gumový za padesát korun, protože ten nový kopací míč by vzápětí zmizel," poznamenal Navrátil.

Případné doplnění obsahu „sportovní" bedny by město dotovalo z vyčleněných peněz. „V rozpočtu je vyčleněna položka Aktivně pro Žďár, a z těchto peněz by byly další potřeby financovány," doplnila mluvčí žďárské radnice Nikola Adlerová.

Starosta Navrátil doufá, že loňské problémy se v takové míře opakovat nebudou. „Zrovna nedávno jsem tudy šel a viděl jsem tam nějakého dědečka, jak si kopal s vnoučkem balonem, tak nějak by to mělo vypadat," sdělil starosta.

Eliminaci krádeží i vandalských činů si žďárská radnice slibuje také od získání takzvaného garanta pro hřiště ve Farských humnech. I garanti či případní sponzoři hřišť ve městě, které vedení města v poslední době shání a eviduje, patří do projektu Aktivně pro Žďár.

„Mysleli jsme si, že se to bude týkat hlavně jednotlivců, ale hlásí se nám i organizace. Garantem nad hřištěm ve Farských humnech bude žďárská Ponorka. Nejde o to, aby tam dělali nějaké víkendové brigády, ale aby měli přehled, v jaké stavu hřiště je, sem tam něco uklidili, když tudy půjdou, ale především nás upozornili, když zjistí, že je tam něco v nepořádku," dodal žďárský starosta.

Podle Veroniky Brychtové, vedoucí nízkoprahového zařízení Ponorka spadajícího pod žďárskou charitu, si hřiště ve Farských humnech vybrali i proto, že ho mají relativně blízko. „V rámci terénní činnosti tudy stejně procházíme, navíc je tam pravě ta bedna se sportovními potřebami, na kterou budeme také dohlížet. Případně do ní můžeme sami něco doplnit, anebo oslovíme další lidi," poznamenala Veronika Brychtová.