„V roce 2018 doplácela žďárská radnice na provoz relaxačního centra 4 miliony 345 tisíc korun, což je stejná částka, jako před otevřením nového relaxačního centra,“ uvedl mluvčí úřadu Žďár nad Sázavou Jakub Axman.

Nové Město na Moravě za Městské lázně utratí o něco méně. „Město nám poskytuje dotaci na ztrátu z bazénové části Městských lázní 4 miliony 950 tisíc korun. My městu platíme nájemné a pronájem poutačů ve výši dvou milionů korun, to znamená, že město na nás ve skutečnosti doplácí 2 miliony 950 tisíc korun,“ vysvětlil způsob převodu peněz a financování Městských lázní jejich ředitel Jiří Brychta.

Nejmenší náklady – a také nejmenší bazén – má Bystřice nad Pernštejnem. Ta musí z městské kasy vykrýt roční ztrátu 541 tisíc korun. „Tato ztráta je ve srovnání s ostatními bazény, kterých je v okruhu padesáti kilometrů dalších sedm, velice příznivá. Negativně se u nás projevilo vybudování bazénu zejména v Novém Městě na Moravě, kdy naše ztráta narostla z 300 tisíc korun na aktuálních 500 tisíc korun,“ informoval šéf bystřického Areálu sportu a kultury Zdeněk Mašík.

Městský úřad ve Žďáře nad Sázavou.
Nový webový portál nabízí přehled sociálních služeb

Také návštěvnost jednotlivých relaxačních zařízení je odlišná. „Celkem přišlo v loňském roce roce 192 086 návštěvníků, což je vysoko nad předpoklady. Do relaxačního centra chodí pravidelně školy, různé skupiny zdravotně postižených, jsou tam dvě školy plavání pro dospělé, plavecká škola pro děti, soustředění sportovních oddílů, a podobně,“ sdělil mluvčí žďárské radnice.

„V roce 2018 nás navštívilo 116 tisíc lidí – to je průměrná návštěva 331 návštěvníků denně. Stále vychází, že zhruba 70 procent návštěvníků využije bazénovou část, 20 procent přijde do saunového světa, zbylých 10 procent využije fitness, masáže nebo solárium,“ informoval šéf novoměstských lázní, které svým návštěvníkům pravidelně chystají nejrůznější nadstandardní aktivity, jako je například noční saunování s rituály v parní a finské sauně.

S nejrůznějšími aktivitami přicházejí také v Bystřici nad Pernštejnem. „Pořádáme zde plaveckou školu pro žáky základních a mateřských škol a pronajímáme bazén mimo jiné i pro kanoe na výuku obratu z vody, takzvaného eskymáka. Návštěvnost byla v loňském roce 14 826 osob,“ řekl Zdeněk Mašík.