V podniku se totiž v pátek konal dobročinný bazar. Jeho výtěžek pomůže šestiletému Matějovi ze Žďáru nad Sázavou, jehož postihla dětská mozková obrna - umožní mu totiž návštěvu v rehabilitačním centru Adeli v Piešťanech. Jeden cyklus rehabilitace, kterou pojišťovna nehradí, přijde na 100 tisíc korun.

„Po dvou hodinách máme vybrány asi čtyři tisíce. Lidé nosí i peněžní dary, vše pečlivě evidujeme. A chodí samozřejmě také kupující. Prodá se i to, co jsme nečekali, třeba Santa Clausové," poznamenala s úsměvem jedna z pořadatelek Simona Částková. Sama si koupila bundu za 600 korun.

Během půlhodiny se u stojanů, polic a krabic prostřídalo několik nakupujících. „Dáte si punč, nebo vodu, zákusek?" zvala je další z pořadatelek Radka Škorpíková. Občerstvením přispělo dobré věci právě Pekařství Řečice.

„O akci jsme se dozvěděly až tady. Přišly jsme sem s maminkou na kávu a viděly jsme, že tu něco takového je. Poznala jsem mezi pořadatelkami svoji známou, a ta mi vysvětlila, o co se jedná. Koupily jsme si puzzlíky, protože mám doma také syna, pro sebe šály a pro syna ještě nějaké oblečení, aby měl, až bude větší," vyjmenovala Petra Dvořáková ze Žďáru.

Při dobročinném bazaru se nakonec nashromáždila pětina potřebné, tedy stotisícové sumy. „Máme velikou radost, podařilo se vybrat celkem 20 100 korun. Samotný prodej z toho činí sedm tisíc, většina je pak z peněžních darů. Například jeden pán přinesl deset tisíc. Matýska prý zná a rád mu ty peníze věnuje. Dost lidé nosili třeba pětistovky, opět buď Matýska znají, nebo třeba mají doma sami postižené dítě. Přispěla i Matýskova paní učitelka, která o něm mluvila jako o sluníčku," popisovala Simona Částková.

Už nyní „velký holky" uvažují, jak sehnat další peníze. „Z bazaru zbyly nějaké věci, které je, myslíme, škoda dávat do charity. Zřejmě akci zopakujeme v naší kavárně v Novém Městě na Moravě, ale to by bylo až po svátcích," prozradila plány Částková.

A na své by si prý měli přijít i příznivci hudby a tance. Pořadatelky totiž uvažují o zábavě, kde by kapely hrály bez nároku na honorář. „Mohlo by to být snad v únoru, ale vše je teprve ve fázi nápadů," upřesnila Simona Částková.