Sedm obcí v okrese se zapojilo do projektu firmy EKO-KOM, jehož cílem je usnadnit třídění odpadů v domácnostech. Lidé ve Věcově, Petrávči, Blízkově, Balinách, Jimramově, Borech a v Osové Bítýšce obdrželi sady separačních tašek, které barevně odpovídají jednotlivým typům tříděného odpadu.

„Prioritně byly tašky nabízeny v oblastech, kde ještě jsou v třídění odpadů rezervy pro zlepšení. Dodaly jsme je zejména samotným obcím, které se na pořizovacích nákladech dělí rovným dílem s naší autorizovanou obalovou společností," uvedla mluvčí EKO-KOMu Šárka Nováková.

Tašky, které jsou vyráběny ve dvou velikostech, umožňují přehledné uložení tříděného odpadu v domácnosti i jeho pohodlné odnesení do kontejneru. Omyvatelný recyklovaný materiál, z něhož jsou vyrobeny, dává také možnost jejich opětovného použití.

„Sady tašek distribuujeme ve vybraných částech Kraje Vysočina. Jen v okrese Žďár nad Sázavou jsme jich do obcí zajistili téměř jedenáct set kusů. A zájem je stále o další," prohlásila regionální manažerka EKO-KOMu Jana Úšelová.

Spokojeni se separačními taškami jsou ve Věcově na Novoměstsku. „Vzali jsme je zatím jen na zkoušku. Místním obyvatelům je prodáváme za nákupní cenu třicet pět korun za malou sadu a padesát korun za velkou sadu. Pro veřejné budovy a spolky jsme je distribuovali zdarma. Zatím jsme prodali dvacet větších a dvacet menších sad, takže zájem o ně docela je," vyjádřil se starosta Věcova Zdeněk Vraspír.

Po sto kusech z každé sady pořídil pro své obyvatele také městys Jimramov. Místní dostali separační tašky zdarma při placení poplatku za komunální odpad. „Uvidíme, jaký to bude mít efekt, ale my třídění věříme," prohlásil starosta Jimramova Josef Homolka.

Cena za sadu separačních tašek s objemem 40 litrů se pohybuje okolo 100 korun, 20 litrová vyjde zhruba na 70 korun. O náklady se společnost EKO-KOM s městy a obcemi dělí rovným dílem. „V tomto platí stejné podmínky pro všechny. Ve výjimečných případech může být ale partnerem i místní svozová firma, která se přímo finančně podílí a obce tak mohou získat sady tašek bez další finanční spoluúčasti," podotkla Šárka Nováková.

S nabídkou možnosti získat separační tašky do všech domácností přišel už vloni v srpnu i Žďár nad Sázavou. „Měli jsme 1 700 větších a 700 menších sad. Byly určeny do žďárských domácností, do každé jedna sada. Už nemáme žádnou, ale plánujeme další dodávku v roce 2016. Prozatím ale není jasné kdy přesně," informovala Miluše Kozáková z odboru komunálních služeb žďárského městského úřadu.

Lidé ve Žďáře nad Sázavou si tašky na tříděný odpad chválí. „Je to skvělé, nejvíc mi vyhovuje systém suchých zipů, díky kterému si mohu tašky sestavit tak, jak se mi to nejvíc hodí. Nejrychleji pokaždé mám naplněnou tašku na plasty, takže musí být nejvíc přístupná. Díky taškám se nám už doma nestává, že by někdo vyhodil sklo, papír nebo plast do odpadkového koše," pochvaloval si Jan Krátký ze Žďáru nad Sázavou.

Naopak v Novém Městě na Moravě se na nákup separačních tašek zatím nechystají. „O taškách na tříděný odpad víme, ale vzhledem k tomu, že by to byla poměrně velká investice a náš odbor tyto finanční prostředky ve svém rozpočtu nemá, tak jsme zatím o ně nežádali. Nemáme finanční krytí, kdybychom je chtěli pořídit pro všechny domácnosti, tak by nás to vyšlo asi na čtvrt milionu korun. Teď řešíme spíše kompostéry. Jestliže bychom ale našli nějakou zvýhodněnou možnost nákupu těchto tašek, pak bychom do toho určitě šli," sdělila Marcela Kratochvílová z novoměstského úřadu.