„Skutečně uvažuji o tom, že poslanecký plat i odchodné v celkové výši 97 tisíc korun věnuji želivskému klášteru. Ještě o tom ale budu s opatem Jáchymem Jaroslavem Šimkem jednat," řekl Deníku Bačiak. 

Ten současně dementoval informace některých médií, že  za výkon poslaneckého mandátu, který v jeho případě trval necelý měsíc, vyinkasoval 150 tisíc korun. „To je nesmysl," ohradil se Bačiak.

Volba želivského kláštera byla podle Bačiaka zcela jasná. „Klášteru jsem již dříve nějaké finanční prostředky poskytl a osobnost opata Šimka je pro mně stoprocentní garancí, že peníze budou  využity smysluplně. O jiné organizaci zabývající se charitativní činností jsem v tomto případě neuvažoval," pokračoval Bačiak.

S opatem Šimkem by měl  způsob předání peněz dohodnout ještě v průběhu tohoto týdne.

ANO rozhodnutí kvituje

Rozhodnutí Miloslava Bačiaka věnovat „poslanecké" peníze na charitativní účely přivítalo i hnutí ANO. Potvrdila to mluvčí hnutí, Lucie Kubovičová.

„Hnutí Ano doporučilo Miloslavu Bačiakovi, aby tyto peníze ze nenaplněný mandát věnoval na charitativní účely. Do rozhodnutí, na jaký konkrétní projekt je pan Bačiak věnuje, hnutí nevstupovalo," uvedla Kubovičová.

Ta dodala, že rozhodnutí svého někdejšího poslance hnutí ANO kvituje a vnímá pozitivně.

Želivský klášter zřejmě využije prostředky od Miloslava Bačiaka na nutné opravy. Vyplývá to z vyjádření opata Šimka, které poskytl Radiožurnálu.

„Záleží na té sumě, kolik to bude. A podle toho se rozhodneme, na co přesně by peníze šly. Protože těch věcí je tam opravdu mnoho. Třeba památky v kostele jsou už na hraně, je zapotřebí je opravit," naznačil v rozhlase Šimek.

Sobotka ještě neví

Kam a jestli vůbec věnuje bývalý poslanec hnutí ANO Jan Sobotka ze Žďáru nad Sázavou plat a náhrady, které získal, ačkoliv ve sněmovně ani pracovat nezačal, je velkou neznámou. Sobotka se k tomu včera odmítl blíže vyjádřit. A to s odkazem na to, že jej k darování peněz na dobročinné účely v prosinci vyzval poslanecký klub ústy jeho předsedy Jaroslava Faltýnka.

„Já to komentovat nijak nehodlám, ptejte se pana Faltýnka, pokud řekl, že jsem něco takového přislíbil," řekl Jan Sobotka, bývalý vysočinský lídr hnutí ANO. Poté ještě poznamenal, že peníze, které ekonomický úsek Poslanecké sněmovny vyčíslil na zhruba sedmdesát tisíc korun hrubého, zatím nemá. „Náhrady budou vyplaceny až v dubnu, takže se ptáte na něco, co ještě nenastalo," tvrdil Sobotka.

Pokud bývalý poslanec ANO Jan Sobotka nevěnuje plat a náhrady, které jako poslanec získal, na dobročinné účely, daruje odpovídající částku na charitu buď předseda hnutí Andrej Babiš, nebo šéf poslaneckého klubu Jaroslav Faltýnek.

K tomu, aby platy a náhrady věnovali na charitu, vyzval poslanecký klub ANO oba exposlance počátkem loňského prosince.

Složili mandát

Bačiak složil mandát, protože se už před volbami ukázalo, že zamlčel svou minulost politruka a údajně i komunisty udělovaný titul RSDr. Sobotka, který měl nastoupit za Bačiaka, pochybil při vyplňování čestného prohlášení o bezdlužnosti, ve kterém neuvedl všechny své závazky. Ukázalo se totiž, že nemá vyrovnané účty u daní a zdravotního pojištění. Dlužil také za obecní byt v Hodíškově na Žďársku.

Oba exposlanci měli podle zákona nárok na odměny.

Za Sobotku pak do Sněmovny nastoupil a složil poslanecký slib Josef Kott, který se tento týden stal šéfem hnutí ANO na Vysočině.