Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Babice: více než sto odsouzených lidí

Žďár nad Sázavou – Výstava s názvem Mlynáři od Babic s doprovodnou expozicí Překonej stěnu smrti byla včera zahájena ve výstavní síni Staré radnice ve Žďáře nad Sázavou. Uspořádal ji poslanec Evropského parlamentu Ivo Strejček a občanské sdružení Paměť ve spolupráci s Kulturou Žďár.

10.5.2011 1
SDÍLEJ:

Výstava Mlynáři od Babic ve výstavní sini Staré radnice. Foto: Deník/Jana Ševčíková

Výstava Mlynáři od Babic připomíná 60. výročí tragických babických událostí. Proč jste pro uspořádání výstavy ve Žďáře zvolil právě toto téma?
S občanským sdružením Paměť jsme výstavu připravovali v česko-anglické mutaci v Evropském parlamentu, kde vzbudila velký zájem. Říkali jsme si, že by bylo škoda ty panely s materiály nevyužít více, proto jsem inicioval její přesun do Žďáru nad Sázavou.

O komunistických represáliích v Babicích se však zejména mezi mladou generaci ví hodně málo…
To je pravda. Proto si myslím, že tímto způsobem je vhodné tyto události, které se dnes mladým mohou jevit jako nepochopitelné, připomenout.

U příležitosti vernisáže se uskutečnila i beseda s autory stejnojmenné knihy…
Pozvání přijali Luděk Navara a Miroslav Kasáček jako autoři knihy Mlynáři od Babic. V knize vykreslili těžko uvěřitelné tragické osudy obyčejných lidí na pozadí událostí v Babicích.

Součástí výstavy Mlynáři od Babic je i expozice s názvem Překonej stěnu smrti. Co si pod tímto názvem má veřejnost vybavit?
Tato druhá výstava není v hlavní roli, ale tematicky doplňuje některé aspekty komunistického režimu. Které si už dnes studenti a školáci nedovedou představit. Státní hranice s ostnatým drátem a lidé, kteří se za cenu svého vlastního života snaží tuto „stěnu smrti“ překonat a dostat se do svobodného světa…

---------------

Když se řekne Babický případ…

Represálie, které rozpoutal komunistický režim v okolí Babic na Třebíčsku začátkem padesátých let, jsou považovány za jedny z největších od dob heydrichiády. Svým rozsahem byly opravdu mimořádné: více než sto odsouzených, z toho 11 k trestu smrti. Čtyři odsouzení zemřeli ve vězení. Rodiny soukromých zemědělců byly deportovány a musely opustit své domovy, jejich statky a usedlosti byly zabaveny a rozkradeny. Útok v budově školy v Babicích 2. 7. 1951, při němž byli zastřeleni tři komunističtí funkcionáři, však nebyl na začátku těchto perzekucí – zatýkání začalo mnohem dříve. V hledáčku komunistické tajné policie StB se ocitli hlavně kněží a sedláci. Ale i ti, kteří se zapojili do protinacistického odboje za 2. světové války. I obyčejní lidé, již měli tu smůlu, že žili v odlehlém kraji, na nějž zaměřila StB zvláštní pozornost. Pamětníci dodnes vypráví otřesné a těžko uvěřitelné příběhy. Příběhy lidí, kteří najednou zjišťují, že jsou určeni k likvidaci. Čekají, že brzy začne 3. světová válka, že přijdou američtí vojáci, kteří je osvobodí, ale čekají marně. Místo toho jeden po druhém končí ve vězení a pak v pracovním táboře. A to jsou ještě ti šťastnější, kteří přežili. Je o to smutnější, že právě útok v budově školy v Babicích se stal jedním z námětů komunistické propagandy, jež ho dokázala umně využít.

Autor: Lenka Mašová

10.5.2011 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:
Bratři Ebenové.

Na žďárském pódiu se potkají bratři Ebenové a Robert Křesťan & Druhá tráva

Ilustrační foto.

Do obecního úřadu vnikl zloděj

Úsekové měření u Meziříčí přešlo do ostrého provozu

Velké Meziříčí – Ze zkušebního do ostrého provozu již přešlo úsekové měření na dálnici D1 mezi Velkým Meziříčím a Lhotkou. Kvůli rekonstrukci komunikace je tam rychlost snížena na osmdesát kilometrů v hodině, mnozí řidiči však toto omezení mezi 146. a 153. kilometrem nerespektují.

Krajská derby ve florbalové Národní lize bodový zisk nepřinesla

Bystřice nad Pernštejnem, Havlíčkův Brod – Utkání 5. kola Národní ligy – skupiny Východ proti tradičním rivalům florbalistům Bystřice i Žďáru příliš nevyšla.

Musilův memoriál ovládli závodníci z Nového Města

Studnice – Za krásného slunečného počasí se o uplynulém víkendu konal u turistické chaty ve Studnicích, nedaleko Nového Města na Moravě, v pořadí již sedmý ročník Memoriálu Cyrila Musila. V tomto roce byl navíc také mistrovstvím České republiky v přespolním běhu veteránských kategorií.

Školáci si na chvíli vyzkoušeli, jak se cítí nevidomí

Žďár nad Sázavou – Se životem především nevidomých lidí, ale i dalších osob s nějakým zdravotním handicapem, se měli možnost naučným a zároveň i hravým způsobem seznámit žáci Základní školy Švermova v rámci programu Hele lidi. Ten připravuje Aliterra, zapsaný ústav z Tasova na Velkomeziříčsku (dříve Slepíši).

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení