„Letos se sjelo přes osmdesát babet a k nim musíme připočítat i nějaké pionýry a další motocykly. A také jednu historickou policejní motorku. Celkem to dělá více než sto strojů,“ informoval František Dočekal z chlumětínského Babettaklanu, který akci pořádá.

Stejně tak různé jako jednotlivé stroje, byly i oděvy jejich majitelů. Někdo vsadil na historii, jiný na zahraniční módu. „My máme své vlastní stejnokroje – trička s názvem našeho sdružení, abychom se odlišili od ostatních. A přijel i motocyklový „gang“ odněkud z Moravy, ti mají také své vlastní dresy. Ostatní se oblékli podle svých vlastních představ, někteří si nasadili sombrera, jiní zase vojenské helmy,“ pousmál se František Dočekal.

Zdroj: Helena Zelená Křížová

Účastníky srazu čekalo po spanilé jízdě ještě odpoledne plné zábavy. „Stejně jako každý rok i letos jsme připravili hry a soutěže. Hlavní výhrou je samozřejmě babeta,“ prozradil František Dočekal. 

Chlumětín, vesnice s dvěma sty stálými obyvateli, se může pochlubit tím, že snad v každé chalupě mají moped, jehož největší sláva se datuje do sedmdesátých let minulého století. 

Kdysi prý v Chlumětíně jezdily tak dva tři stroje značky Babetta. Ale před pěti lety, když přišli nadšenci z tamního Babettaklanu s nápadem pořádat akce zaměřené na zmíněné mopedy, začaly babety v obci přibývat. Teď už jich tam je okolo čtyřiceti. „Mně je dvaasedmdesát let a babetu jsem dostal k sedmdesátinám,“ pochlubil se Josef Sokel, chalupář z Chlumětína.

Josefu Sokelovi babetu darovaly k narozeninám jeho dcery.Zdroj: Deník/Helena Zelená Křížová

Kdy jste se s babetou setkal poprvé, pamatujete si to?
Jakpak by ne. Babetu jsem si hrozně přál, vždycky se mi líbila. Ale tak nějak na ni pořád nezbývalo, bylo zapotřebí kupovat jiné věci. A tak jsem jezdil na kole. Nakonec mi ji pořídily dcery.

Je babeta lepší než kolo? 
Teď určitě. Nohy mi už tolik neslouží jako kdysi a na babetě se dostanu prakticky kamkoliv. Jezdím na ní i do lesa na houby. Zajedu si s ní i pro nákup do Svratky. Babeta mi slouží po celé léto.

Kolik najezdíte za tu dobu kilometrů?
Tak okolo tisícovky. Když je hezky, jezdím.

V poslední době jsou v módě spíš elektrokola, má babeta oproti nim nějaké přednosti?
Nemusí se dobíjet. Do babety naliji benzin a můžu jet. A když si ještě vezmu kanystřík benzinu s sebou, dojedu ještě dál. To se mi ale ještě nestalo, že bych jel tak daleko, abych vyjel celou nádrž. 

Jak daleko vlastně dojede babeta na plnou nádrž?
To ani nevím, nikdy jsem to nezkoušel. Pokaždé si benzin raději doliji, je to jistější. 

Jak je to s náhradními díly a s opravami?
Náhradní díly zatím sehnat jdou. A opravy mi na babetě dělá kamarád. 

Půjčujete babetu i ostatním členům rodiny?
Ne. Jednak je moje a za druhé, oni o to ani nestojí, raději jezdí autem. (smích)