Na to se ptá s blížícím se koncem roku stále více pacientů. Zatím je jisté jenom to, že automaty na výběr v nemocnicích zůstanou.
O zrušení poplatků v nemocnicích, jejichž zřizovatelem je kraj, rozhodnou zastupitelé v lednu. Ale už teď je jisté, že kdyby třeba někdo chtěl platit i přes případné zrušení poplatku, bude mu to umožněno.

„Každý občan bude mít právo svobodné volby. Tedy zda chce regulační poplatek v krajských nemocnicích například za ošetření zaplatit, nebo zda bude volit jiné krajem nabídnuté řešení. Automaty tedy budou pacientům z důvodu volby k dispozici i nadále,“ informovala mluvčí krajského úřadu Jitka Svatošová.

Ale jaké jiné řešení kraj nabídne? To ještě v tuto chvíli není známo. „Změnami v systému výběru regulačních poplatků v krajských nemocnicích se bude zastupitelstvo zabývat v lednu příštího roku. Počítá se s tím, že k definitivní změně dojde v prvním čtvrtletí příštího roku,“ dodala Jitka Svatošová.

Čert aby se vyznal

Již nyní je ale krajská kasa na zrušení poplatků připravena. Zastupitelé totiž navýli kapitolu zdravotnictví o 80 milionů.

O tom, co a jak se má dál dít s automaty na výběr poplatků, zatím není zpraven ani ředitel novoměstské nemocnice Zdeněk Kadlec. „Zatím nevím nic konkrétního. V pátek ale máme jednání ze zřizovatelem, tedy krajským úřadem, kde bych se měl dozvědět něco bližšího,“ sdělil Zdeněk Kadlec.
Pacienti nad možnými změnami jenom nevěřícně vrtí hlavou.

V některých krajích už regulační poplatky v nemocnicích zrušili, jinde o tom uvažují. „Je to Kocourkov. To jsou ty předvolební sliby. Jak to, že poplatky jdou někde zrušit hned a jinde jsou s tím průtahy?“ prohlásil Martin Chromý ze Žďáru.

„Že poplatky zruší, ale dobrovolně je budu moci uhradit? To bude galimatyáš. A v každém kraji si vymyslí svoje pravidla, jak poplatky v nemocnicích neplatit. Čert aby se v tom pak vyznal,“ usmála se Jarmila Drobná.