„Svým rozsahem je výstava opravdu výjimečná, odhadoval bych, že je zde kolem dvou a půl tisíce autíček. Kvůli takovému počtu jsme expozici rozdělili do dvou místností, jen ve sklepě je asi tisícovka miniatur,“ řekl vedoucí bystřického muzea Vladimír Cisár.

Výstava hraček a dobových relikvií hlavně z let 1945 až 1980 navazuje na tradiční Classic car weekend, pořádaný brněnským Classic car króžkem a Veterán klubem Bystřice. „Vystavuje tu pět majitelů sbírek. Jedna část patří třeba místostarostovi brněnské části Vinohrady Jiřímu Karáskovi, právě on je jedním z vedoucích členů Classic car króžku,“ dodal.

Největší část expozice je však od Františka Proseckého, největšího sběratele veteránů v zemi vůbec. Hračky prý začal sbírat kvůli nedostatku místa. „Už jsem doma neměl prostory na velká auta, tak jsem začal sbírat jejich miniatury. Těch mám určitě přes deset tisíc, v muzeu jich je zhruba čtvrtina z celkového počtu,“ řekl sběratel.

Automobilové vášni propadl i jeho syn Martin, jehož otec František autíčky zásoboval odmalička. Výstava ve sklepě je sestavena právě ze sbírky Martina Proseckého. Svých pět minut slávy si užil i tmavomodrý kočárek, který spolu s bílým pro dvojčata také najdete v expozici. S oběma jezdili četníci v populárním českém seriálu Četnické humoresky. Výstava bude k vidění až do konce září denně mimo pondělí od osmi do šestnácti hodin.