Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Auta z opravované dálnice nás zavalí, bojí se starostové

Žďársko Na přelomu dubna a května začne generální rekonstrukce dálnice D1 opravami dvou prvních vybraných úseků. Jedním z nich je ten s číslem 21 Lhotka Velká Bíteš (153. 162. km dálnice ve směru na Brno). V okolních obcích panují obavy z toho, že stovky kamionů budou ze zúžené a zpomalené dálnice sjíždět, aby se nemusely zdržovat v kolonách.

13.4.2013
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: DENÍK/Jiří Sejkora

Lhotka je místní částí obce Ruda u Velkého Meziříčí. „Samozřejmě, že lidé mají strach, že se tudy teď bude valit jeden kamion za druhým a rozbíjet silnici. I tak už jich tudy jezdí každý den spousta," nechal se slyšet starosta Rudy Karel Dvořák.

„Dálnice rekonstrukci samozřejmě potřebuje, to víme. Byli jsme ujištěni, že kamiony na dálnici zůstanou. Jsme tedy zvědavi, jak a jestli vůbec se policii podaří kamiony na dálnici udržet," poznamenal starosta Dvořák.

Ruda leží na „staré dálnici" silnici II/602. Podle místních hrozí katastrofa. Zvláště když nebyly stanoveny žádné ofi-ciální uzavírky a objízdné trasy. Ve vesnici se hned pozná, když se stane na dálnici nehoda, protože během chvilky se jejich silnice automobily zahltí. Zhuštěný provoz obyvatele nejen obtěžuje, ale také ohrožuje projíždějící auta se vesnicí často řítí nepovolenou rychlostí.

„My prakticky nemáme prostředky, jak to omezit, jedině prostě zavolat dopravní policii, pokud by byla situace neúnosná," podotkl k možným komplikacím Karel Dvořák. „Chtěli bychom ale dosáhnout alespoň toho, aby zde byly instalovány zpomalovací semafory, na obou vjezdech-výjezdech do vesnice," dodal starosta Rudy.

„Všichni vnímáme, že to bude nápor na nervy a mohou nastat problémy. S kamiony ve městě máme už své zkušenosti," řekl starosta Velkého Meziříčí Radovan Necid.

„Když lidi volají do rádia, že je v okolí třeba nehoda a na dálnici se čeká, je to tady hrozné. To se okamžitě projeví, všichni hned sjíždějí a jedou přes město," dodal Necid.

Meziříčský starosta přesto doufá, že rekonstrukce dálnice proběhne bez komplikací. „Pokud bude dobře zorganizovaná a Ředitelství silnic a dálnic bude spolupracovat s policií a bude platit, co ředitelství řeklo, tak ano. Doufám, že to vyjde, jak jsme si to ‚nacvičili' například my při opravě mostu. Hlavně aby to zvládla dopravní policie," řekl Necid s tím, že obavy jsou i z těžké techniky, která se bude pohybovat po silnicích regionu při samotné přestavbě dálnice D1.

„Ještě nevíme, zda a jak často tudy budou muset projíždět těžké stroje nebo kamiony vozit materiál. To se uvidí," sdělil Radovan Necid.

Na „šestsetdvojce" leží i obec Nové Sady, jejíž silniční provoz ovlivní rovněž demolice jednoho z mostů vedoucích přes dálnici D1. „Zatím se situace nezměnila, ani žádné konkrétní zprávy ohledně startu oprav dálnice nemáme. Teprve se to nějak vyvrbí," informoval starosta Nových Sadů Karel Klíma.

„Snažíme se to brát pozitivně, dálnice se opravit musí. Samozřejmě bychom neměli radost, kdyby se provoz přes obec výrazně zvýšil. Máme silnici relativně novou, opravenou asi před šesti lety. Počítali jsme s tím, že ještě něco vydrží," uvedl Klíma.

Policie počet službu konajících policistů v souvislosti s opravami na D1 zvyšovat nebude. Policisté ovšem plánují opravovaným úsekům věnovat zvýšenou pozornost při běžném výkonu služby.

„Naší snahou za každé situace bude, aby provoz zůstal na dálničním tělese. Jsme si vědomi toho, že opravy provoz zkomplikují a výrazně zpomalí," sdělila Dana Čírtková, mluvčí krajského ředitelství policie Kraje Vysočina.

O tom, jak výrazně, ale lze podle jejího vyjádření pouze spekulovat. „Předpokládáme vyšší zatížení páteřních komunikací kraje, ale i silnic nižších tříd, po nichž se opravované úseky D1 budou moci objet," přiznala Čírtková. Ta dále informovala, že pokud by na dálnici nastala krizová situace, policisté mohou provést odklon z dálnice pouze pro osobní vozidla s tím, že kamiony by zůstaly stát na dálnici do doby, než se provoz obnoví.

Při opravách D1 by měl být zachován provoz ve dvou jízdních pruzích v každém směru. Levý jízdní pruh bude určen pro vozidla s šířkou do dvou metrů. S úplným uzavřením dálnice, jen ale na desítky minut, se počítá pouze při bourání mostů. Tyto práce se mají provádět výhradně v noci.

Informace o D1

Aktuální informace o rekonstruované dálnici a dopravní situaci získají řidiči přímo v provozu z informačních panelů a dále z webových stránek ŘSD a několika dalších zdrojů:

www.novaD1.cz

www.dopravniinfo.cz (obsahuje i aplikaci pro stažení do mobilu)

www.facebook.com/dalniceD1

Autor: Redakce

13.4.2013 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Bratři Ebenové.

Na žďárském pódiu se potkají bratři Ebenové a Robert Křesťan & Druhá tráva

Ilustrační foto.

Do obecního úřadu vnikl zloděj

Úsekové měření u Meziříčí přešlo do ostrého provozu

Velké Meziříčí – Ze zkušebního do ostrého provozu již přešlo úsekové měření na dálnici D1 mezi Velkým Meziříčím a Lhotkou. Kvůli rekonstrukci komunikace je tam rychlost snížena na osmdesát kilometrů v hodině, mnozí řidiči však toto omezení mezi 146. a 153. kilometrem nerespektují.

Krajská derby ve florbalové Národní lize bodový zisk nepřinesla

Bystřice nad Pernštejnem, Havlíčkův Brod – Utkání 5. kola Národní ligy – skupiny Východ proti tradičním rivalům florbalistům Bystřice i Žďáru příliš nevyšla.

Musilův memoriál ovládli závodníci z Nového Města

Studnice – Za krásného slunečného počasí se o uplynulém víkendu konal u turistické chaty ve Studnicích, nedaleko Nového Města na Moravě, v pořadí již sedmý ročník Memoriálu Cyrila Musila. V tomto roce byl navíc také mistrovstvím České republiky v přespolním běhu veteránských kategorií.

Školáci si na chvíli vyzkoušeli, jak se cítí nevidomí

Žďár nad Sázavou – Se životem především nevidomých lidí, ale i dalších osob s nějakým zdravotním handicapem, se měli možnost naučným a zároveň i hravým způsobem seznámit žáci Základní školy Švermova v rámci programu Hele lidi. Ten připravuje Aliterra, zapsaný ústav z Tasova na Velkomeziříčsku (dříve Slepíši).

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení