„Prodej pozemku kvůli stavbě domu běžně neprojednáváme veřejně. Jenže tady je veřejný zájem. Vznikla kvůli tomu petice. Zároveň chápu žadatele, který už polovinu pozemku v místě vlastní a chce nyní tu druhou. Rozumím argumentům obou stran,“ přiblížil situaci Alexandros Kaminaras.

Zaplněný sál se pokusil přesvědčit majitel pozemku Pavel Večeřa.

„Loni na podzim jsem koupil polovinu místa od soukromého osoby. O tu druhou žádám teď město. To místo je ideální i proto, že bych to měl blízko k rodině. Musím se totiž starat o nemocného bratra a matku. Chci jen v klidu a spokojeně bydlet, ne někomu škodit,“ představil přítomným svůj zájem Večeřa.

A doplnil, že je ochotný se se sousedy domluvit, aby jim nestínil a vynahradil pokácené stromy.

Za peticí stojí Mirek Jašek. Protest podepsala více než stovka Velkomeziříčských. „Ten pozemek slouží lidem, dětem, školkám. Jde o relaxační a oddechový kout. Nikdo si tam ještě nedovolil cokoli postavit. V minulosti už tady sice jedna snaha byla, jenže ta taky narazila na odpor a nakonec ztroskotala. Zelené plochy ubývají, proto chceme ty zbývající chránit,“ argumentoval Jašek.

Oba aktéři si názory vyměnily v poklidu. Jenže debata se vyostřila, jakmile se do ní začali pouštět další aktéři. Do nadávek přešla diskuze ve chvíli, kdy se někteří postavili za stavbu domku. „Za mě je to naopak pěkná svi*árna,“ vykřikla rozezleně z davu jedna žena. Atmosféru musel nakonec uklidňovat starosta.

Ve Velkém Meziříčí vznikla petice proti stavbě rodinného domu

Ten by měl stát v ulici Nová poblíž dětského hřiště
Místním vadí, že by dům stál vedle něj a namísto parčíku a stromů
Dům chce postavit obyvatel města pro sebe, svou přítelkyni a děti
O prodeji pozemku rozhodnou zastupitelé v dubnu

Kaminaras následně vyvracel také nařčení, že by město pozemek prodávalo primárně kvůli tomu, aby si přilepšilo.

„Tohle je naprosto mylná představa. Město má stamilionový rozpočet. Prodej jednoho pozemku pro nás nic nezmění. Něco jiného by bylo, kdyby šlo například o dvacet pozemků. Jenže tohle není ten případ,“ vysvětlil.

Debata o prodeji parcely budila ve Velkém Meziříčí emoce. | Video: Deník/Jiří Kašpárek

Někteří přítomní přišli i s návrhem na kompromis. „Nestojím na ničí straně. Jsem nezávislá pozorovatelka, kterou zajímá, co se ve Velkém Meziříčí děje. Řešením by mohlo být, že by parcelu naopak vykoupilo město od žadatele. A náhradou by mu nabídlo pozemek na jiném vhodném místě ve městě,“ navrhla Eva Prchalová.

Starosta Alexandros Kaminara ujistil, že to zastupitelé jako jednu z možností zvažují. A dodal, že o samotném prodeji rozhodne zastupitelstvo v dubnu.