„Otevřeli jsem někdejší prelaturu, kde později bývalo Muzeum knihy. Tyto prostory jsou v současné době pro běžné návštěvníky uzavřeny a my jsme byli rádi, že se díky adventním trhům opět trochu oživily,“ vysvětlila Marie Kinsky, jejíž rodina zámek vlastní.

Ve vnitřních i vnějších prostorách zámku se usadilo přes sedm desítek stánkařů, kteří nabízeli nejrůznější zboží. Na své si tam přišli zejména milovníci originálních řemeslných výrobků. „Největší zájem je o zboží s vánoční tématikou. Jsem tady poprvé a překvapila mě zdejší úžasná atmosféra. A také množství příchozích, kteří si to dokonale užívají. Ani se nestíhám sama porozhlédnout, snad mi to ale ještě vyjde. Ráda bych si to tu prošla celé, k vidění je toho spousta,“ zadoufala majitelka stánku s drátěnými výrobky Marie Šimanovská z Otína u Přibyslavi.

Zdroj: Deník / Zelená Křížová Helena

Někteří z prodávajících se oblékli do oděvu, který se do prostor někdejšího šlechtického sídla dokonale hodil. „Můj kostým je z období pozdní gotiky ve Francii. Dělám historický šerm, tak proto ten oděv. Dnes jsem sem ale přišel nabídnout své výrobky ze dřeva a z korálků. Byl jsem tu už vloni a řekl bych, že se letos návštěvnost ještě zvedla. Lidem se tu minule velice líbilo a tak tentokrát pozvali i své přátelé a známé,“ řekl Zdeněk Šuška ze Žďáru nad Sázavou, který měl stánek s dekorativními předměty.

Své vlastní prodejní místo mělo i Muzeum nové generace, které v části zámeckého areálu sídlí. „Prezentujeme tu hlavně naše značkové zboží. Nabízíme nejen různé suvenýry, ale také originální vánoční dárek – ptačí budku, kterou si může obdarovaný vlastnoručně složit dohromady. Je to úplná novinka, zábava pro děti i dospělé. A musím říct, že to má opravdu velký úspěch, doslova mizí před očima,“ pochválila novinku zaměstnankyně muzea Petra Zbránková.

Do zámeckého areálu proudily davy lidí. Každý si přišel vychutnat Vánoce na zámku. „Chodím sem poměrně pravidelně a moc se mi tu líbí. Nakoupím vždycky pár vánočních dárků a několik drobností. Je to tady velice příjemné a skvělá atmosféra,“ netajila se nadšením jedna z nakupujících, Jitka Mikšíková ze Žďáru nad Sázavou.

„Přišla jsem se hlavně podívat. Ale koupila jsem i pár sladkostí. A také jsem se inspirovala. Jakmile přijedu domů, chystám se něco sama vyrobit. A co se mi tu líbí nejvíce? Rozhodně kovář, který tu předvádí své umění,“ uvedla další z nakupujících Veronika Teplá z Nového Města na Moravě.

Mistr kovář nezaujal pouze ji. Pro všechny přítomné připravil velmi atraktivní podívanou. Obdivovali zejména to, s jakou lehkostí a zručností dokázal z doruda rozžhaveného kusu železa vytvořit doslova umělecké dílo. „Prodávám růže, lžičky i podkovy pro štěstí. Těm podkovičkám se mezi kováři říká černé zlato. A ty se také návštěvníkům líbí nejvíce,“ usmál se kovářský mistr Jan Lokajíček z Nymburku.

Tradice vánočních trhů v zámeckém areálu, který po celý den rozeznívaly tóny koled, je zatím na svém počátku. „Vánoční trhy pořádáme podruhé. Chtěli jsme, aby se lidé zastavili a zklidnili, aby si odpočinuli od hektických příprav a užili si vánoční atmosféru.

A aby nejen nenakupovali, ale také si poslechli hudbu a zažili vánoční pohodu. Já sama v adventní čas mám ráda poklidnou atmosféru, proto jsme se rozhodli, že v příštím roce přidáme k trhům i více kulturních pozvánek. Aby si lidé mohli společně zazpívat a aby to bylo ještě více o mezilidském porozumění,“ podotkla Marie Kinsky.