Nemovitosti tak zatím stále zůstávají ve vlastnictví kraje. „Kupující však před uplynutím termínu splatnosti kupní ceny požádal Kraj Vysočina o prodloužení termínu úhrady do poloviny června letošního roku. Žádostí se bude zabývat rada kraje s tím, že do poloviny května chceme mít jasno, co bude dál. Pro Kraj Vysočina je stále zásadní rychlá splatnost, není vyloučeno, že nás čeká vyhlášení nového prodeje,“ vyjádřil se náměstek hejtmana Kraje Vysočina pro oblast majetku a financí Martin Kukla.

Objekty a pozemky bývalého sanatoria Buchtův kopec nabízel letos kraj k prodeji už pošesté. Poslední zájemce, kterým je pražská společnost s ručením omezeným B.R.A Technology, jež nabídla cenu 18,15 milionu korun, přičemž z této částky složila nevratnou kauci ve výši 300 tisíc korun, která při nenaplnění smlouvy propadne kraji.

Podle obchodního rejstříku byla firma B.R.A. Technology zapsána 21. listopadu 2013 se základním kapitálem 200 tisíc korun, jednatelem i jediným společníkem je Andriy Kravchenko.

Kraj se nemovitosti na Buchtově kopci snaží prodat už déle než pět let, původně chtěl 50 milionů korun. Před uzavřením léčebny činil odhad nutné investice do rekonstrukce zařízení 250 milionů korun.

Součástí bývalého sanatoria je přibližně 19 hektarů pozemků, zčásti zalesněných. Léčebna byla dokončena v roce 1947, nejdříve sloužila k léčbě tuberkulózy. Naposled v místě fungovala léčebna dlouhodobě nemocných pod správou novoměstské nemocnice. Dlouhodobě ztrátový provoz byl koncem roku 2011 uzavřen, a protože kraj pro něj neměl využití, rozhodl se areál, jehož údržba vyjde ročně na 1,1 milionu korun, prodat.

Někteří lidé z okolí si myslí, že nevyužité léčebny je škoda. „Za ta léta, co se neprodala, dost zchátrala, protože když jsou budovy prázdné, jde to rychle. Teď už asi bylo lepší, jestli to tedy někdo vůbec koupí, pavilony srovnat se zemí a stavět znovu,“ myslí si Pavel Valášek z Nového Města na Moravě, který kolem bývalé léčebny denně jezdí do zaměstnání.